Takhle to dělají v USA!
|

Takhle to dělají v USA!

Obchodujete přes amerického brokera? Tak bedlivě sledujte, co se bude v létě dít, v rámci legislativních, "pokrizových" opatření Dood-Frank. Tato legislativa dává americké komisy pro cenné papíry (SEC) lhůtu do léta, aby sepsala velký počet reforem. Tyto reformy budou mít vliv na brokerské firmy a s největší pravděpodobností zvýší jejich náklady.

Největší pravděpodobnost zvyšování nákladů bude v odděleních risku a comliance. Na menší brokery to zvýší tlak, aby se vůbec udrželi v odvětví. Můžeme spekulovat nad tím, že některé firmy boudou koupeny většími rivaly. Pojďme se podívat na pár konkrétních reforem, se kterými se budou muset americké brokerské společnosti vypořádat.

Jednou z nich je zákaz pronajímání "nahého" přístupu na burzu vysokofrekvenčním obchodníkům. V kostce jde o to, že broker, který je přímo napojený na burzu, je schopen uskutečňovat příkazy rychleji. Když tuto možnost "pronajme" vysokofrekvenčním obchodníkům, získávají výhodu před ostatními. Zákaz tohoto "nahého" přístupu by měl začít platit 14. července.

Ve snaze stabilizovat trh a omezit výhody některých traderů regulátoři v posledních 18 měsících zpřísnili pravidla pro krátké prodeje (short sell) a adoptovaly přestávky v obchodování, známé jako "jističe proudu". Toto schéma bude nahrazeno cenovými limity.

Asi nejvíce nákladné bude pro brokery zavedení návrhu SEC, aby měli konsolidovaný audit veškerých tradingových aktivit. Zavedení tohoto opatření v celém odvětví se odhaduje na 4 miliardy USD a jeho každoroční údržba na 2,1 miliardy.

Velcí brokeři, kteří jsou většinou součástí velkých bank, které největší měrou přispěly k propuknutí finanční krize, dostanou výhodu. Tuto výhodu nejspíše vylobovali, protože většina poradců i členů týmů, které nové regulace připravují, přišli právě z velkých bank.

Je to celé trochu ironické - banky nastartují krizi, vláda ji chce regulovat, ale nemá odborníky. Tak je přivede z odvětví, které vše způsobilo. Lidská nátura je stejná všude (i v USA), a tak si tito velcí hráči (skrze své "odborníky") nastaví legislativu, ve které se budou příštích několik let pohybovat. Zvýšením nákladů zničí menší konkurenci, aby ji poté levně koupili a posílili svůj vliv.

Pro tradera z toho vyplývá, že pokud má malého brokera v USA, má se mít na pozoru a zvažovat, zda ho nevyměnit za evropského nebo většího v USA.