Nick Beecroft (Saxo Bank): Řecko nebrat ani jako spekulaci, případné QE3 pomůže akciím a podrazí nohy dolaru
|

Nick Beecroft (Saxo Bank): Řecko nebrat ani jako spekulaci, případné QE3 pomůže akciím a podrazí nohy dolaru

Svět čeká zpomalení, je čas na obranu. Sázky na americké dluhopisy a švýcarský frank by proto měly jít na stůl, naopak na akcie je lepší na nějakou dobu zapomenout. Přesto je dobré si je podržet na radaru – třetí kolo kvantitativního uvolňování je totiž může polít živou vodou, říká v rozhovoru pro Investiční web konzultant banky Saxo Nick Beecroft.

Eurozóna Americký dolar Řecko Kvantitativní uvolňování Euro
Nick Beecroft

Evropa se potýká s dluhovou krizí, Amerika asi zpomalí, v Číně panují obavy z přehřívání. Co to znamená pro investora? Na co by teď měl sázet, a na co zapomenout?

Nick Beecroft (NB): Co se krátkodobého výhledu týče, tak si myslím, že je velmi obtížné být nějak nadšený z akcií. To platí pro příštích řekněme šest měsíců. Za půl roku pak může ve Spojených státech dojít na třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3). To by akcie nakoplo, podobně jako v letech 2009 a 2010, kdy bylo kvantitativní uvolňování hlavním strůjcem akciového úspěchu. Proto bych radil v příštích šesti měsících opatrnost. Ale zároveň je potřeba být ve střehu – pokud začne QE3, začněte do akcií opět investovat.

Co měny? Část trhu stále očekává, že Evropská centrální banka v červenci opět zvýší úrokové sazby, a euro proto posílí. Vidíte to také tak?

NB: Myslím si, že pravděpodobnost, že sazby v červenci porostou, se o něco snížila. To, co se nyní děje, muselo do jisté míry znervóznit i ECB. Proto je podle mě sice stále dvoutřetinová šance, že bankéři v červenci zvýší hlavní sazbu na 1,5 procenta. Pak ovšem, vzhledem k tomu, co se děje, mohou začít vyčkávat. Jasný signál by totiž už vyslali: proti inflaci jsme vystoupili, sazby jsme zvýšili o 50 procent z procenta na 1,5 procenta.

Může tak euro navzdory dluhové krizi nadále růst? A pokud ano, kam až se může dostat?

NB: Já považuji řekněme 1,45 dolaru za euro za strop. Řekněme, že se objeví nějaké dobré zprávy související s řeckou krizí. Pak se můžeme dočkat skokového posílení na 1,45. Ale podle mě tím problémy v Řecku neskončí, i nadále tak mnozí budou sázet na dolar coby bezpečný přístav. Pokud nic jiného, dolar si podle mě do konce roku povede slušně. Vůči euru se může dostat na 1,30 nebo o něco málo níž. To se pochopitelně zásadně změní v případě, že přijde QE3. Kvantitativní uvolňování by totiž dolaru podrazilo nohy.

Aktuální vývoj měnového páru EURUSD sledujte zde Jak se vám proto líbí tradiční bezpečné přístavy, jako je například švýcarský frank?

NB: Myslím si, že švýcarský frank může ještě posílit, a to přesto, že je už teď nesmírně silný. Vzhledem k nejistému výhledu v Evropě, Americe i Číně je to velmi pravděpodobné.

To je tedy jistota. Jak se díváte na vysoce lákavou, a přitom hodně spekulativní nejistotu, tedy dluhopisy předlužených zemí na periferii eurozóny? Výnosy jsou vysoko, riziko také.

NB: Tuto investici bych nedoporučil, nebo JEŠTĚ nedoporučil. Výnosy totiž podle mě stále nejsou takové, aby skutečně vyrovnaly existující hrozbu, že země zbankrotují. Jistě, můžete s nimi spekulovat. Můžete nakoupit Portugalsko a Irsko – Řecko mi ani v této souvislosti nesedí – a doufat, že v následujících několika dnech Atény vyšlou do světa nějakou dobrou zprávu. Pak tlak na celou periferii povolí – a vy vyděláte. Ale to znamená, že je potřeba být připraven rychle jednat, rychle prodat. Proto jde o šanci pro zkušené obchodníky, kteří jsou připraveni rychle nakupovat a prodávat. Ani pro lidi pracující se střednědobým horizontem to tak není.

Na co jim teď vzhledem k vysoké míře nejistoty radíte sázet? Co brát jako pojistku?

NB: Nejlepší je nevymýšlet nic komplikovaného. Jde o cenné papíry garantované Washingtonem. Berte to tak, že se lidé báli důsledků druhého kola kvantitativního uvolňování, pak se báli paradoxně konce kvantitativního uvolňování, a teď se bojí výše amerického dluhu a možného technického defaultu. Přesto jsou výnosy amerických dluhopisů s desetiletou splatností pod 3 procenty. A já si dovedu představit, že se do konce roku dostanou na 2,5 procenta – že budou někde v intervalu 2,5 až 3,25.