Řecká privatizace: Investujte do státní energetiky
|

Řecká privatizace: Investujte do státní energetiky

Řecká vláda ve středu 22. června schválila úsporný plán, který počítá mimo jiné s privatizací státních firem. S touto myšlenkou souhlasí i většina řeckých obyvatel, kterým se více líbí jít touto cestou, než přijímat další úsporná opatření, která budou mít na veřejnost přímé dopady – snížení počtu zaměstnanců veřejného sektoru, restrukturalizace či uzavření některých státních podniků, zvýšení daní a podobně. Společnost BrokerJet vidí v privatizaci řeckých státních podniků investiční příležitost.

Energetika Světové akcie Řecko
Public Power

Ohledně privatizace se mluví o několika firmách. Mezi hlavní adepty patří poštovní společnost OTE nebo vodovodní společnost Eyath.

Další firmou, o které se hodně diskutuje, je elektrárenská společnost Public Power (PPC). Řecká vláda nyní drží zhruba 51 % akcií a uvažuje se o prodeji zhruba 17 %.

V případě prodeje by byl o tyto akcie určitě velký zájem. Už i ČEZ avizoval, že pozorně sleduje situaci kolem prodeje části podílu v této největší místní elektrárenské společnosti.

Akcie se v současné době obchodují za 9,5 EUR, což je zhruba 30 % pod průměrným doporučením analytiků, kteří pokrývají tento titul. Poměr ceny akcie k ziskům firmy (P/E) se pohybuje kolem 5,5.

Tato akcie by tak mohla být vhodným doplňkem portfolia dlouhodobého investora.