Investujte do sázení, když jsou sázky samotné nejisté
|

Investujte do sázení, když jsou sázky samotné nejisté

V období krize často dostáváme dotaz, zda se vůbec vyplatí investovat na finančních trzích. Když řeknu, že vyplatí, jen musíte zvolit ten správný instrument, tak to zní jako rada od pohádkové chytré horákyně. Ale skutečně existují investice, které přinášejí zisk i při negativním vývoji.

Komodity Čína Austrálie Fortuna

Minulý týden jsem například upozorňoval na rizika v Číně. Pokud chcete vsadit na zpomalení v Číně, můžete nakupovat např. státní dluhopisy zemí, které mají silnou obchodní vazbu na čínskou ekonomiku (např. Austrálie). Pokles produkce (měřeno důvěrou ve výrobní sféře) povede ke snížení růstu australské ekonomiky, na což bude reagovat místní centrální banka snížením sazeb. A pokles sazeb se přetaví do poklesu dlouhodobých sazeb, tedy i výnosů státních dluhopisů.

Čínský PMI vs. výnos australského 10letého dluhopisu

Pokud preferujete komodity, lze podobnou strategii nalézt i zde. Druhý obrázek ukazuje korelaci mezi produkcí v Číně a komoditním indexem základních kovů. Upozorňuji, že jde o vývoj indexu očištěný o trend. A pětiletý průměrný růst je zhruba 20-25 % ročně.

Čínský PMI vs. ceny kovů A kde se vzalo sázení v nadpisu? Z normálního lidského chování, kdy "tonoucí se stébla chytá".

Kolega Vašek Kmínek z našeho akciového týmu k tomuto tématu podotýká: "Ze zajímavých tzv. protikrizových titulů na pražské burze můžeme jmenovat Fortunu."

I v průběhu ekonomické krize v letech 2008-2009 jí rostly přijaté sázky dvojciferným tempem, navíc se jí dařilo zvyšovat marže, a tím i ziskovost. Sázení je určitá forma zábavy a lidé se prostě chtějí bavit. Navíc v polovině července tohoto roku chce naplno rozjet svou vlastní loterii, která je zaměřena na trochu jinou cílovou skupinu než současné kursové sázení.

Aktuální vývoj akcií Fortuny sledujte zde

Loterie jsou velmi zajímavé i v době hospodářského útlumu. Příkladem toho může být společnost OPAP, provozovatel největší loterie v Řecku, které se i přesto, že řecká ekonomika padá doslova volným pádem a disponibilní příjem obyvatel se výrazně snižuje, dokáže udržet přijaté sázky víceméně na stabilní úrovni.