KUPOVAT: Akcie jsou nejlevnější za desítky let, shodují se analytici
|

KUPOVAT: Akcie jsou nejlevnější za desítky let, shodují se analytici

Na americkém trhu došlo na konci minulého týdne k zajímavému úkazu - teprve podruhé od začátku býčího trhu v březnu 2009 akcie klesaly, když zároveň analytici zvyšovali své odhady zisku americkým společností. Firmy zahrnuté v indexu S&P 500 by měly letos vydělat o 18 % více než loni, vyplývá z průzkumu agentury Bloomberg mezi více než devíti tisíci analytiky. Květnový a červnový pokles trhu tak posunul ocenění akcií na nejnižší úrovně za uplynulých 26 let.

Ekonomika Světové akcie Tržby Zisky
Americké akcie

Obavy z řeckého bankrotu, zvyšování sazeb v Číně a konec kvantitativního uvolňování ve Spojených státech - investoři nemusejí pro důvody k opatrnosti chodit daleko.

Přesto analytici zvýšili odhad růstu tržeb firem z indexu S&P 500 na rovných 10 %, když loni tržby vzrostly jen o 5,2 % a v roce 2009 o 9,1 %. Jde o největší posun odhadů růstu tržeb za uplynulé tři roky. Celkem slušná náplast pro ty, kdo se bojí postupného "tuhnutí" růstu ziskovosti firem.

"Investoři v současnosti nejsou ochotni platit za budoucí růst," vysvětluje Nigel Holland z londýnské společnosti Legal & General Group. "jakmile přijdou lepší data nebo informace z Řecka, investoři se k akciím budou vracet."

To se do úterního podvečera potvrzovalo od začátku týdne, kdy trhy uvěřily v úsporná opatření v Řecku, o nichž tamní parlament rozhoduje v těchto dnech. Kromě toho je tady i zhruba 300 miliard dolarů, které ještě zbývají Fedu k operacím na americkém dluhopisovém trhu.

Ke zvýšení odhadu růstu tržeb analytiky vede především víra v ekonomické oživení ve Spojených státech, které bude mít pozitivní vliv na osobní výdaje.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde "Na začátku ekonomického oživení se manažeři společností soustředili na efektivitu, úspory a udržení zisků," upozorňuje James Paulsen, hlavní investiční stratég Wells Capital.

Čeká americké akcie propad? Hraje se o hodně

"Když se jim to podařilo, přestávají se zaměřovat na samotné zisky, i když ty stále rostou zajímavým tempem, a upírají zrak k růstu tržeb, který je pro ekonomické oživení ještě podstatnější," pokračuje Paulsen.

Zisky tažené vysokými tržbami by se měly letos v rámci indexu S&P 500 vyšplhat na 99,08 dolaru, což znamená růst o 17 % po 37% růstu v loňském roce. Za dva roky tak vzrostou nejrychleji od roku 1995. Ocenění akcií (P/E) na základě reportovaných zisků je nyní na úrovni 15,7, což je stále zhruba 15 % pod průměrem uplynulé dekády.

Technická analýza akciovým trhům aktuálně příliš nevěří. Podívejte se na 10 medvědích grafů

Zdroj: Bloomberg