Jim Rogers: Světu hrozí nedostatek potravin během pár let
|

Jim Rogers: Světu hrozí nedostatek potravin během pár let

Situace ve světovém zemědělství se rychle zhoršuje, nabídka zaostává za rostoucí poptávkou, v důsledku čehož se svět během několika let může potýkat s vážným nedostatkem potravin, uvádí investor Jim Rogers. Ten je známým komoditním býkem - nejenže investuje do komodit s vidinou vysoké návratnosti, ale také pravidelně varuje před prudkým růstem cen potravin.

Komodity Jim Rogers Potraviny
Ceny potravin na mladých trzích - ilustrační foto

"Musíme něco udělat, nebo nebudeme mít v řádu několika málo let dost jídla, bez ohledu na cenu," řekl Rogers v rozhovoru pro televizi Bloomberg. Dodal přitom, že zemědělské komodity stále tvoří značnou část jeho investičního portfolia, přičemž má nakoupeny všechny obchodovatelné komodity.

Rogers není zdaleka jediný, kdo poukazuje na nutnost posílení globální produkce potravin a důvody vedoucí k rychlému růstu cen. Vyjádření podobného rázu vycházejí od Organizace OSN pro výživu a zemědělství, bývalého generálního tajemníka Spojených národů Kofiho Annana i Světové banky.

Ministři zemědělství skupiny zemí G20 se minulý týden shodli na několika bodech se společným cílem navýšit zemědělskou produkci a zamezit dalšímu růstu cen potravin – mimo jiné schválili zavedení jakési databanky plodin a hodlají omezit zákazy vývozu.

Chudých přibývá

Podle odhadů Světové banky uvrhly rostoucí ceny jídla dalších 44 milionů lidí do chudoby. Poslední zpráva FAO hovoří o tom, že globální produkce obilí bude letos vzhledem k nepříznivému počasí nižší oproti dosavadním předpokladům.

Horší klimatické podmínky zasáhly úrodu v Evropě i Spojených státech, světová produkce tak klesne pod úroveň spotřeby. S tím jsou spojené vyhlídky nadále vysokých a neustálených cen zemědělských produktů.

Aktuální ceny nejen zemědělských komodit sledujte zde Světové zásoby kukuřice, která je vůbec nejvíce poptávanou obilovinou, se letos sníží na úroveň, která by pokryla 47 dní globální spotřeby, což je nejméně od roku 1974, ukazují data amerického ministerstva zahraničí (USDA). Objem potravinových rezerv totiž kontinuálně klesá v důsledku poptávky převyšující produkční kapacity.

Zásoby pšenice, která je základní surovinou pro výrobu pečiva, těstovin a krmivem pro zemědělský dobytek a drůbež, před sklizní v příštím roce klesnou na tříleté minimum 184 milionů metrických tun, uvádí USDA. "Máme tu vážný problém se zásobami zemědělských produktů," hodnotí čísla Rogers.

Poptávka nadále předhání globální úrodu kvůli rostoucí výrobě etanolu z obilí ve Spojených státech a posilující čínské poptávce po masu, domnívá se ekonom National Australia Bank Michael Creed. "Obilí je klíčová surovina pro tak široké spektrum potravin, že skutečně není možné vyhnout se obilím tažené inflaci," přidává se další analytik, John Bryant z Battle Creek.

Kromě nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou vidí Rogers ještě další faktor stojící za růstem komoditních cen jako takových, a tím je měnová politika Fedu. "Kdykoli se tisknou peníze, lidé kupují reálná aktiva, ať jsou to stříbro, rýže, nebo plyn."

Jim Rogers: Čína přežije všechno kromě nedostatku vody