Mají se investoři zaměřit na komodity? Nabídka je čím dál širší
|

Mají se investoři zaměřit na komodity? Nabídka je čím dál širší

Ceny komodit se po květnové korekci znovu vydaly vzhůru. V posledních měsících se překonávání historických maxim stává běžným folklórem. S cenami roste i zájem innvestorů, čehož chtějí využít i investiční společnosti, které rozšiřují svou nabídku produktů navázaných na komodity. Jen v průběhu června přibyly na českém trhu dva nové komoditní fondy. Je vhodné do nich dnes investovat?

Komodity Průmysl Čína Ekonomika Inflace Zlato Stříbro Zemědělství
Komodity

Ve skutečnosti nejde o úplně nové fondy, protože oba fondy, jak Generali PPF Komoditní fond spravovaný ČP Investem, tak Raiffeisen Active Commodities od Raiffeisenbank mají již za sebou nějakou historii. V prvním případě však ČP Invest nabízí od začátku letošního června verzi fondu zajištěnou do koruny (doposud byl dostupný pouze v euru), ve druhém případě pak Raiffeisenbank začíná nabízet eurový fond i v ČR.

Fond Raiffeisen Active Commodities je na trhu od září 2009, fond ČP Invest pak od začátku roku 2010. V posledním roce těžily oba fondy z růstu cen na trhu s komoditami, první fond v posledním roce zaznamenal výkonnost přes 22 %, druhý pak více než 17,5 %. Oba fondy zaznamenaly od začátku května mírnou korekci po propadu cen některých komodit, jako byly například drahé kovy.

Oba fondy nejsou specificky zaměřené pouze na jednu skupinu komodit, ale jsou široce zaměřené, přičemž zde existuje určitá volnost pro manažera a jeho aktivní přístup při výběru jednotlivých komodit. Na druhou stranu je nutno připomenout, že u obou fondů hraji první housle jiné komoditní fondy, resp. ETF navázané na komoditní indexy, které sdružují více druhů komodit, takže zjistit konkrétní složení portfolia je složitější a výběr samotného manažera je omezen.

Široký záběr může být výhodou

V tomto směru je pozitivní, že oba v ČR nové fondy investují do širokého portfolia komodit a nespecifikují se pouze na jednu oblast. Na jedné straně to sice omezuje pozitivní vliv těch nástrojů, které zaznamenávají rychlý růst, na druhé straně ovšem dochází k omezování náhlých výkyvů na jednotlivých trzích.

Investoři by si měli velmi dobře uvědomit, že tyto fondy nejsou určeny pro nezkušené investory s averzí k riziku, ani k tomu, aby hrály prim v portfoliu. Investiční horizont obou fondů je velmi dlouhý a investoři by měli počítat s nemalým rizikem možných výkyvů. Vzhledem k současné situaci na trzích se mohou relativně brzo dočkat poklesu výnosů kvůli korekci na trzích.

Zaměření fondů způsobuje, že nepatří mezi nejlevnější investiční nástroje, zejména fond ČP Invest se svým vstupním poplatkem do 4 % a správcovským poplatkem ve výši 3 % p.a. (RAC 1,25 % p.a.) je skutečně drahý. Je to zkrátka daň za aktivní správu, která by se měla (ale v konečném důsledku nemusí) projevit na nadvýkonnosti fondů.

S komoditami opatrně

Komodity obecně jsou v poslední době velmi žádaným artiklem mezi investory. I když jde o poměrně široký pojem, poslední rok byl pro investory prakticky ve všech oblastech velmi úspěšný. V minulém roce, resp. začátkem letošního roku bylo téměř pravidlem, že některá z komodit překonala svůj historický rekord nebo stanovila nová dlouhodobá maxima.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Nejvíce se samozřejmě mluví o drahých kovech, ale pozadu nezaostávají ani zemědělské plodiny nebo ropa. V takových dobách se nové produkty navázané na úspěšné investiční nástroje velmi lehce prodávají, protože není žádnou novinkou, že investory, zejména ty méně zkušené, přitahují rostoucí grafy a hezké řeči o rychlém růstu.

V poslední době se však stále častěji mluví o zvýšené opatrnosti při investování na komoditních trzích, přičemž za pozornost stojí prakticky všechny druhy komodit. Podle analýzy ratingové agentury S&P může náhlé zpomalení globální ekonomiky, zejména v Číně, způsobit v blízké době na trzích s komoditami propad až 75 % (v případě pesimistického scénáře).

Zlato je nejvíce nadhodnocené za dva roky

I podle průzkumu společnosti Barclays Capital v posledním čtvrtletí zájem o komodity mezi institucionálními investory výrazně klesá. Hlavním důvodem je zmiňované hrozící zpomalení růstu globální ekonomiky. Stále větší vliv na vývoj na trhu s komoditami však mají rychle rostoucí země jako Čína, Indie, Brazílie apod.

Samostatnou kapitolou jsou drahé kovy jako zlato nebo stříbro, u nichž se již nějakou dobu spekuluje o bublině kvůli strmému růstu jejich cen a překonávání historických maxim. Stříbro začátkem května poměrně výrazně korigovalo. To se týkalo i zlata, které se nyní pomalu vrací k maximálním hodnotám.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz