Burzovní kalendář 6. 6. - 10. 6. 2011
|

Burzovní kalendář 6. 6. - 10. 6. 2011

Americké akcie se budou v novém týdnu snažit odolat medvědímu útoku na třináctisetbodovou hranici na indexu S&P 500. Řekové o víkendu de facto volí novou vládu, která bude muset zavádět velice přísná úsporná opatření. A v Londýně by se mělo rozhodnout o zařazení akcií NWR do indexů FTSE.

Wall Street

Americké akcie klesaly pátý týden v řadě, když od středy na trh chodila špatná data z trhu práce (ADP, týdenní žádosti i celková nezaměstnanost a tvorba nových míst pod odhady). Index S&P 500 tak ztratil 2,32 % a jen těsně uhájil hranici 1 300 bodů.

Klesaly všechny hlavní sektory v indexu, což se na týdenní bázi stalo poprvé od loňského července.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zamířily na jih

"To, že se akcie během pátku vrátily nad 1 300 bodům vnímám jako znamení toho, že trh ještě není připraven na masivnější propady," neztrácí optimismus Marc Pado, stratég společnosti Cantor Fitzgerald. (zdroj: CNBC)

Nezaměstnanost ve Spojených státech vzrostla na 9,1 procenta, což je signálem možného poklesu spotřebitelské poptávky. A na ní je americká ekonomika zcela závislá.

O náladě spotřebitelů mohou v novém týdnu leccos naznačit například květnové tržby společnosti McDonald's.

O stavu ekonomiky USA může hodně napovědět ve středu zveřejňovaná tzv. Béžová kniha Fedu. Během týdne také vystoupí celá řada guvernérů oblastních "poboček" Fedu, v pondělí promluví také Ben Bernanke.

Někteří investoři spekulují o možnosti dalšího kola kvantitativního uvolňování. V červnu totiž končí druhá fáze tohoto podpůrného programu Fedu. "Třetí kolo QE není otázkou dne," tvrdí Anthony Chan, hlavní ekonom oddělení JPMorgan pro privátní klienty. "Ekonomika není ve špatném stavu jako loni v srpnu, kdy Fed vyrukoval s QE2." (zdroj: CNBC)

Nejen americké oživení podle analytiků brzdí drahá ropa. To pro CNBC potvrdil i známý investor a moderátor Jim Cramer.

"Akcie by potřebovaly vyklesat až někam k deseti tisícům bodů indexu Dow, vláda musí vyřešit dluhový strop, ceny ropy musejí klesnout a Čína musí dát jasně najevo, kdy skončí se zvyšováním úrokových sazeb. Pak se můžeme bavit o dalším nastartování růstu," uvedl ve svém pořadu Mad Money Cramer. (zdroj: CNBC)

Představitelé ropného kartelu OPEC se sejdou ve Vídni a analytici očekávají, že by mohli poprvé za několik let zvýšit roční limity těžby. To by mohlo pomoci omezit další růst cen ropy, které se pohybují nad 100 USD za barel.

Ropa se po uklidnění situace v arabském světě vrátí pod 100 dolarů za barel

Pro index Nasdaq budou možná podstatné novinky okolo největší akcie v indexu. Šéf Applu Steve Jobs bude v pondělí hovořit o novém operačním systému. Pro investory by mohlo být dobrým znamením to, že vůbec vystoupí na veřejnosti.

Tři hrozby pro další růst akcií Applu

Na trhu nejsou očekávána žádná klíčová makrodata, investoři tak budou kromě obchodní bilanci a květnový deficit federálního rozpočtu. Kromě toho investory nepochybně mohou ovlivnit události v Evropě, kde mimo jiné zasedají ECB a Bank of England.

datum událost
8/6 Béžová kniha Fedu
9/6 Obchodní bilance (duben)
10/6 Schodek federálního rozpočtu (květen)

Americké akcie nečeká v červnu nic dobrého

Pražská burza

Pražská burza byla minulý týden ve znamení dvou akcií - ČEZu a Fortuny. Zatímco ČEZ reagoval především na informace o německém ukončení jaderné energetiky, akcionáři Fortuny sledovali dění okolo konkurenční Sazky. Obě akcie se navíc naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu.

Celkově pražská burza za týden ztratila 0,6 %, což bylo způsobeno mimo jiné právě páteční více než 4% ztrátou ČEZu kvůli dividendě.

Nedařilo se ani uhelné NWR, která klesala celý týden a aktuálně se obchoduje za 24O Kč.

Co určuje ceny uhlí? Vztah sazeb, uhlí a forexu pro začátečníky

Ve středu by se ovšem mělo rozhodnout o jejím zařazení do londýnských indexů FTSE, což by mělo vyvolat zvýšený zájem ze strany velkých institucionálních investorů, uvedl pro Investiční web Jan Tomaník, analytik Wood & Company.

Ten hovořil také o nevyčerpaném růstovém potenciálu akcií ČEZu. Na VIDEO se podívejte ZDE.

Fortuna zažila několik dnů kolísavého obchodování. Události okolo Sazky ji v každém případě vystřelily mezi nejvíce obchodované tituly na hlavním trhu pražské burzy. Další vývoj kauzy Sazka může s akciemi Fortuny hýbat řádově o celá procenta.

Jiří Lengál: Evropské rozvíjející se trhy jsou atraktivní

Česká makrodata nebudou v novém týdnu zřejmě nijak ovlivňovat dění na burze, z ekonomického pohledu je ovšem podstatné zmínit HDP a inflaci, obě zveřejňované ve čtvrtek, a také středeční nezaměstnanost.

datum událost
6/6 Obchodní bilance, průmyslová a stavební výroba (duben)
8/6 NWR - rozhodnutí o zařazení akcií do indexů FTSE
8/6 Nezaměstnanost (květen)
9/6 HDP (1. čtvrtletí), index spotřebitelských cen (květen)

ČS: Červnová akciová strategie pro české akcie

Evropa

Evropské akcie nedokázaly odolat událostem ve Spojených státech a nakonec odepsaly v průměru přes procento (DJ Eurostoxx 50 -1,07 %).

V novém týdnu budou investory zajímat především zasedání ECB a britské centrální banky. Kromě toho budou pod drobnohledem trhu také další zprávy ohledně pomoci Řecku. To má podle informací z uplynulého týdne v červenci dostat další díl dříve schválené pomoci.

Carsten Brzeski (ING): Eurozónu čekají perné týdny

Nová řecká vláda, která by měla vzejít z víkendových voleb, bude zřejmě jednou z nejméně populárních v historii. Bude totiž muset přijímat tvrdá úsporní opatření, aby země vyhověla požadavkům mezinárodních institucí na poskytnutí finanční pomoci zemi.

Proti úsporným opatřením se v květnu začali bouřit lidé ve Španělsku, nyní se objevují hlasy, že by se nepokoje mohly šířit Evropou podobně, jako tomu bylo a je v arabských zemích. Podporu lidem v zadlužených zemích už vyjádřili i demonstranti v Paříži.

Ve čtvrtek se jistě oči investorů otočí na jednání Evropské centrální banky a Bank of England. Z Trichetových úst zazněly již před časem náznaky toho, že se sazby pohnou ještě letos v létě, nicméně tento týden se ještě změna nečeká.

V Británii inflace dosahuje nebývalých rozměrů (4,5 %, nejvyšší od října 2008). Je více než dvojnásobná oproti cíli, který stanovila centrální banka země. Nyní se tak prohlubuje její dilema, zda má držet úrokové sazby nízko, aby jimi podporovala slabou ekonomiku. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg podpora ekonomiky převáží a BoE sazby zvýší až zkraje roku 2012.

datum událost
6/6 Index výrobních cen v eurozóně (duben)
7/6 Maloobchodní tržby v eurozóně (duben)
8/6 HDP eurozóny (1. čtvrtletí)
8/6 Průmyslová výroba v Německu (duben)
9/6 ECB, Bank of England - rozhodnutí o sazbách
10/6 Index spotřebitelských cen v Německu