Akciová příležitost jménem QE3. Ale pozor na Evropu, varuje BlackRock
|

Akciová příležitost jménem QE3. Ale pozor na Evropu, varuje BlackRock

Už zase začíná jít do tuhého, headliny přitvrzují, CNBC píše o ekonomickém hororu, řadu věcí máme na svědomí i my. Trhy se minulý týden poroučely na jih, rostoucí napětí v éteru nad parketem lze ovšem vstřebávat všemi smysly. Co to znamená pro investorskou obec? Jediné - blíží se okamžik nákupu.

Světové akcie Kvantitativní uvolňování
Tisk dolarů

Nebudou přece čekat, až tržní nálada spraví, jinými slovy až akcie dosáhnou dalšího lokálního vrcholu?!

Legendární bankéř Rotschild, jehož jméno zobecnělo jako synonymum bohatství, měl moudré krédo: Nakupuj, když v ulicích teče krev. Pravda, uplynulá tři léta nás naučila, že když jeden den teče ulicí potůček krve, druhý den se mezi domy může valit celá řeka. S identifikací dna nám tedy Rotschildovo pravidlo nepomůže.

Cesta opačným směrem navíc může být hodně dlouhá. Negativní proud nových informací totiž zatím nabírá stále na síle.

Zásadní vlastností pro příští týdny tedy bude obezřetnost spojená s připraveností k rozšiřování pozic. "Dvojitá recese je nepravděpodobná, protože centrální banky budou pokračovat v růstovém dopingu tiskem peněz," říká Nigel Bolton z Blackrock pro CNBC.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Nepřímo tak naráží na další fázi kvantitativního uvolňování. Ta by ovšem mohla rázem změnit náladu na trhu. V takovém případě by nákupy opravdu nebyly od věci. Opravdu? Nechme hovořit Boltona. "Dvojité dno recese je nepravděpodobné, návrat k silnému růstu však také," tvrdí analytik BlackRock. "Centrální banky na globální scéně, snad kromě ECB, daly jasně najevo, že dodají likviditu potřebnou pro stimulaci a udržení ekonomického růstu."

Bylo kvantitativní uvolňování vůbec k něčemu? Nápověda z americké ekonomiky

Pokud jde o Evropu, Bolton kromě nepříliš vstřícného postoje ECB zdůrazňuje značně rozdílnou pozici a vyhlídky kontinentálních firem. Základem tvorby portfolia tak budou pečlivý výběr a "oddělování zrna od plev".

"Roční výhled růstu zisků v Evropě je v současnosti v průměru okolo 11 %, napjaté budou i ziskové marže. Soustřeďte se proto na silné společnosti, které prokázaly, nebo je u nich alespoň pravděpodobné, že se umějí vypořádat s horšími podmínkami na trhu," radí investorům.

Celý článek najdete na serveru iPOINT.cz