Akcie velkých amerických firem jsou nesmyslně levné. Takže nakupovat?
|

Akcie velkých amerických firem jsou nesmyslně levné. Takže nakupovat?

Navzdory nepříznivým ekonomickým zprávám, v minulém týdnu především z amerického trhu práce, se řada býků stále považuje akcie velkých amerických firem (large caps) za mimořádně levné. Jejich zisky v posledních čtvrtletí jsou totiž zcela mimořádné.

Státní dluhopisy Světové akcie Výnosy
Makléři na NYSE

Optimisty ohledně amerických large caps (firem s tržní kapitalizací nad 10 miliard USD) podporuje statistika ziskovosti firem. Podle Bloombergu je ziskovost firem z indexu S&P 500 6,64 % (tedy zisk za uplynulých 12 měsíců se rovná 6,64 % tržní kapitalizace), zatímco výnosy nekvalitních dluhopisů (junk bonds) jsou podle souhrnného indexu 6,61 % (údaje jsou z 2. června).

Velké americké akcie jsou tedy výnosnější než rizikové dluhopisy. No nekupte to. Taková situace tady ještě nikdy nebyla.

Ano, dá se namítnout, že jen proto, že se kolem dluhopisu motá Fed a snižuje průměrné výnosy na celém dluhopisovém trhu, ještě nemusejí být americké akcie kdovíjak kvalitní investicí.

Ovšem i guru dluhopisových investorů Bill Gross, který spravuje portfolio největšího dluhopisového fondu PIMCO, varuje před dluhopisy.

Je také možné, že v případě potenciálního propadu ekonomiky půjdou "do kopru" akcie ruku v ruce s rizikovými dluhopisy. No a to na té teorii o "levnosti" akcií nenechá ani jednu nit suchou.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Zdroj: Business Insider