Zlevní po zasedání OPEC benzín?
|

Zlevní po zasedání OPEC benzín?

Včerejší obchodování se neslo v pozitivním duchu, který však "překazil" Ben Bernanke svým projevem na mezinárodní monetární konferenci v Atlantě. Jeho projev začal krátce před zavřením trhů v USA (ve 21:45) a způsobil, že skoro všechny denní zisky byly smazány.

Ropa Ben Bernanke

Jako hlavní událost dnešního dne vidíme schůzku organizace zemí těžících a vyvážejících ropu (OPEC), která se koná ve Vídni. Očekává se, že OPEC udělá první změnu v těžebních kvótách od října 2008. Vysoké ceny ropy jsou terčem kritiky za špatnou ekonomickou situaci hlavně v USA.

Addison Armstron z Tradition Energy upozornil, že členské státy které mohou těžit více, tak činí, a řekl: "Myslím si, že pravděpodobně dojde ke zvýšení produkce alespoň o 1,5 milionu barelů za den, jen aby se zlegitimalizovala současná nadprodukce. Dokonce i Írán produkuje více, než je stanoveno."

Současná denní kvóta OPECu pro těžbu je 24,84 milionu barelů za den. Írán drží v rámci OPEC rotující prezidentství a je jednou ze zemí, která nechce navyšovat limity. Saúdská Arábie už však opakovaně prohlásila, že bude spokojená s cenou ropy mezi 70 a 80 USD.

Pokud obchodujete s ropou, doporučujeme dnes zůstat zcela mimo trh. Jakmile se dočkáme rozhodnutí OPEC, budeme sledovat reakci trhu, a to zda dojde k proražení obchodního rozhraní na ropě WTI, které se zformovalo mezi 95 a 105 USD. Proražení ven z tohoto rozhraní bude důležitou událostí. Pokud se proražení (na kteroukoli stranu) potvrdí, bude mít ropa otevřenou cestu až na 110, nebo naopak na 90 USD.