ETF: Květen byl měsícem zásadních novinek
|

ETF: Květen byl měsícem zásadních novinek

Jak se zdá, květen byl pro tvůrce exchange traded funds (ETF) velmi inspirativním měsícem. Na trhu se poprvé objevily fondy zaměřené na nízké P/E, vysokou či nízkou betu nebo na rybářský průmysl.

ETF
ETF - ilustrační obrázek

Obliba ETF v globálu sice stále roste, ale pravdou je, že tyto instrumenty si prošly i obdobím stagnace čí mírné ignorace. Proto by nové nápady a směry, jen co si najdou své fanoušky (základním problémem u nových instrumentů bývá likvidita), mohly celý trh výrazně oživit.

Z novinek lze za všechny zmínit například Global X Food ETF (EATX), Global X Fishing Industry ETF (FISN), Global X Mexico Small-Cap ETF (MEXS), Russell Low P/E ETF (LWPE), Direxion Daily Russia Bear 3x Shares (RUSS) nebo Russell 2000 Low Beta ETF (SLBT).

V květnu bylo po dlouhé době staženo z obchodování jedno ETN, naopak 3 ETN byly nově zalistovány. Na straně ETF byla aktivita větší a na trh se dostalo celkem 36 nových kousků. Dohromady tak na trhu máme 1 089 ETF a 165 ETN.

Delistováno bylo: Barclays ETN+ Short D Leveraged Exchange Traded Notes Linked to the Inverse Performance of the S&P 500 Total Return Index (BXDD).

WisdomTree plánuje od 17. června několik změn:

  • WisdomTree Pacific ex-Japan Total Dividend Fund (DND) se změní na WisdomTree Asia-Pacific ex-Japan Fund (AXJL)

  • WisdomTree Pacific ex-Japan Equity Income Fund (DNH) se změní na WisdomTree Australia Dividend Fund (AUSE)

  • WisdomTree International Basic Materials Sector Fund (DBN) se změní na WisdomTree Commodity Country Equity Fund (CCXE)

  • WisdomTree International Energy Sector Fund (DKA) se změní na WisdomTree Global Natural Resources Fund (GNAT)

  • WisdomTree International Utilities Sector Fund se změní na WisdomTree Global ex-US Utility Fund (DBU)

  • WisdomTree International Real Estate Fund se změní na WisdomTree Global ex-US Real Estate Fund (DRW)