Groupon: Půjde na burze ve stopách LinkedInu?
|

Groupon: Půjde na burze ve stopách LinkedInu?

Akcie společností zaměřujících se e-commerce či sociální sítě, které v posledních měsících vyvolaly nadšený zájem amerických investorů, nezažívají právě nejúspěšnější týdny. Zejména čínské internetové firmy dostávají řádně na frak. I kvůli tomu, že na trh nyní přichází akcie manažerů a hlavních vlastníků, s nimiž se hned po IPO nesmělo obchodovat.

Světové akcie Primární úpis akcií (IPO) LinkedIn Groupon
Groupon

Za názorný příklad může posloužit Dangdang, čínská obdoba Amazonu, u něhož se free float v současnosti pohybuje kolem 19 mil. kusů tzv. amerických depozitních akcií (ADS). K nim má nyní přibýt dalších 58 mil. kusů a internetový maloobchodník to snáší velmi těžce. Od fanfaronského IPO v prosinci loňského roku se jeho akcie propadly o 45 % a uvolnění dalších ADS do oběhu pravděpodobně prodejní tlak jen zvýší.

To samé platí pro internetový videoportál Youku, jehož koncept kopíruje YouTube a jenž na newyorskou burzu vstoupil současně s Dangdang. Jeho akcie sice od té doby dokázaly vyšplhat až na dvojnásobek oproti závěrečnému kurzu z prvního obchodního dne, avšak za poslední dva měsíce téměř všechny své zisky odevzdaly a nyní jsou 10 % nad prvním dnem. Na trh má teď přijít dalších 20 mil. kusů akcií, přičemž současný free float činí 30 mil. kusů.

Konkurence v Číně

Hlavní příčinou propadu čínských technologických titulů jsou obavy z velmi konkurenčního prostředí na domácím trhu. Dangdang v poslední době zklamal jak tržbami, tak čistým ziskem. Analytici nicméně odhadují, že další vlna výprodejů, tentokrát ze strany vlastníků a managementu, by kvůli současným nepříznivým cenovým podmínkám neměla hrozit.

V posledních dnech se nedařilo i dalším zaručeným internetovým trhákům letošní IPO sezóny. LinkedIn, sociální síť zaměřující se profesní kontakty, končila první den obchodování na 95 dolarech, současná cena je přitom zhruba o dvacet dolarů níže. Podobně vypadá vývoj na ruském vyhledávači Yandex, který se z počátečních téměř 40 dolarů svezl hned několik dnů po IPO o čtvrtinu níže.

Čtyři miliardy za LinkedIn? Nebo osm? To si raději kupte tohle! Záplava nových technologických titulů na Wall Street přitom nekončí. Pozornost se nyní soustředí na Groupon, americkou verzi Slevomatu nabízející nejrůznější zboží a služby s výraznými slevami. K dispozici je už i 280tistránkový prospekt k emisi. Podle mnohých nevěstí nic dobrého.

IPO se ztrátou v zádech

Společnost založená v listopadu 2008 už stihla nashromáždit 522 mil. USD ztrát. Disponuje sice 83 miliony uživatelů, ale méně než pětina si jich na portálu někdy něco koupila. Počet zaregistrovaných účtů roste, jenže poměr obchodů na ně zase klesá. V roce 2009 firma prodala 69 nabídek na 100 uživatelů, vloni to bylo 60 a letos v 1Q jen 34. Společnost se pyšní mezinárodní expanzí, ale za hranicemi USA jsou její poměry ještě horší. V Berlíně její služby využilo 18 % zaregistrovaných uživatelů, v Londýně 9 %.

Největším problémem Grouponu jsou překvapivě astronomické marže a velké ztráty. Sice to zní jako protimluv, ale není. V minulém roce se společnost pyšnila 45% hrubou marží, což znamená, že z každého voucheru na jídlo v restauraci v hodnotě 20 USD jí 9 dolarů zbylo v kapse a 11 dolarů inkasovala restaurace.

Takto vysoké marže jsou podle analytiků těžko dlouhodobě udržitelné. Groupon má výhodu v tom, že je v segmentu průkopník a před konkurencí má náskok, ale konkurence nikdy nespí. Letos v 1Q už mu hrubá marže klesla na 42 %.

Ani závratná marže ale Groupon neuchránila od ztrát, jelikož marketing zaměřený na expanzi a zatlačení konkurence spolykal všechny příjmy. Ty za poslední čtyři čtvrtletí sice vzrostly 14krát, ale náklady na reklamu vystřelily 50tinásobně. Společnost tak v tomto období utržila 645 mil. USD, čistý výsledek však skončil ztrátou 146 mil. USD.

Nacenění emise ještě známo není, ale pro účely ohodnocení opcí na nákup akcií pro management byla stanovena částka 15,80 USD za kus. Celý Groupon by tak měl hodnotu 5 mld. USD. Na začínající firmu s 500 mil. USD ztrát to není špatné.

Lekce pro začínající podnikatele od Andrewa Masona, zakladatele Grouponu