QE3 bude, protože je Bernanke ješita!
|

QE3 bude, protože je Bernanke ješita!

Ekonomické oživení je na ústupu, a tak se spekuluje o tom, zda bude Fed dál podporovat ekonomiku odkupy dluhopisů a pumpováním nových peněz na trh. Většina analytiků se v tuto chvíli kloní spíše k ukončení programu odkupů. Známý trader Art Cashin z UBS si ovšem myslí něco jiného, i když s důvody pro nepokračování kvantitativního uvolňování souhlasí.

Ben Bernanke Světové akcie Kvantitativní uvolňování
Bernanke rozhazuje. Dokdy?

"Stále více guvernérů Fedu naznačuje, že QE nebude pokračovat, ekonomická data hovoří proti, navíc slabý dolar také není žádná sláva pro hrdé Američany," uznává Cashin.

Ale!

Je tady jeden zásadní důvod, proč by Bernanke mohl překvapit.

"Nemyslím si, že by se pan Bernanke chtěl stát z historického hlediska tím guvernérem Fedu, který přihlížel, nebo možná umožnil americké, potažmo globální ekonomice sklouznout podruhé do recese nebo deprese," vysvětluje Art Cashin.

Ben Bernanke svou kariéru před nástupem do centrální banky věnoval studiu Velké deprese ze 30. let 20. století. Proto je naprosto posedlý bojem proti deflaci.

Neúspěch v boji s ekonomickou krizí by tak mohl podkopat celou jeho předchozí kariéru. A Ben má v ruce hodně silné zbraně, jimiž tuto hrozbu může odvrátit - vládne Fedu a může tisknout dolary ostošest.

Bylo kvantitativní uvolňování vůbec k něčemu? Nápověda z americké ekonomiky

Zdroj: Business Insider