Technologické akcie: Podceňovaný favorit nadcházejícího léta?
|

Technologické akcie: Podceňovaný favorit nadcházejícího léta?

Investoři neměli v posledních týdnech příliš důvodů k optimismu. Kolečka akciových trhů se po pozitivním vstupu do letošního roku zadrhla, když dobře namazané soukolí zpomalilo přírodní a jaderné neštěstí v Japonsku, nevyřešená otázka v případě budoucnosti řeckého dluhu (kterou události tohoto týdne přinejlepším odsouvají), a v neposlední řadě zpomalení dynamiky globálního růstu.

Technologie Světové akcie
Technologický sektor vs. S&P 500

Jedním z nejvíce postižených sektorů se staly akcie technologických společností. Od začátku roku se technologickým titulům, měřeno technologickým indexem IXT, nevedlo nikterak přesvědčivě (-1,2 %), zatímco index S&P 500 i Dow jsou v plusu.

Důvodů se najde několik. Jedním z hlavních je negativní dopad očekávaného snížení ekonomického růstu ve světě, a především pak i výše zmíněná katastrofa v Japonsku. Ta ohrozila dodavatelský řetězec pro některé komponenty, což vedlo k obavám z nižších dodávek pro letošní rok.

V neposlední řadě pak tradičním technologickým titulům poslední dobou uškodila i rostoucí obliba nových odvětví, tzv. "cloud technologií" nebo "sociálních sítí". Tedy společnosti založené především na internetu.

Není proto překvapivé, že např. internetový index HHI (tvořen z více než poloviny společnostmi Amazon a Priceline) od začátku roku posílil o téměř 3 %. Poptávku po technologických titulech pak v neposlední řadě rozmělnily i IPO sociální sítě LinkedIn nebo ruského internetového vyhledávače Yandex.

Nepodceňujte giganty

Domnívám se však, že současná nelibost investorů vůči technologickým titulům není oprávněná a současné ceny představují na některých titulech velmi zajímavé vstupní úrovně.

I zde se dá vyjmenovat několik důvodů. V prvé řadě je to současné ocenění technologických akcií, když ukazatel P/E pro období příštích 12 měsíců klesl až na hodnotu 13,17. Historické P/E se pak pohybuje na 15,13, což je výrazně pod průměrnou hodnotou od roku 2002, která je 24,44. Přitom budoucí očekávaná průměrná roční míra růstu (CAGR) zisku je stanovena na 12,35 %. Pokud bychom to porovnali s CAGR pro zisk firem z indexu S&P 500 (10,76 %) i jeho 12m forwardového P/E (13,03), vychází, že technologické tituly jsou z pohledu investorů podhodnoceny. Z pohledu ocenění se jeví příznivě i ukazatel P/B porovnávající tržní cenu a účetní hodnotu firmy. Ten se pro technologické firmy drží na 2,93 v porovnání s historickým průměrem 3,29.

Dalším faktem nahrávajícím technologiím je určitá korekce negativního očekávání ohledně dopadu výpadku dodávek ve spojitosti s japonským neštěstím, což již v červnu naznačila renomovaná agentura Gartner, která uvedla, že dopad pravděpodobně pro letošní rok nakonec nebude tak výrazný, jak se původně očekávalo.

Poptávku by pak měly hnát i korporace, které postupně znovu začnou zvyšovat kapitálové výdaje na nové technologie po pauze způsobené poslední recesí. Navzdory tomu, že spotřebitelská poptávka na rozvinutých trzích je od recese spíše klesající, mezeru zacelují především spotřebitelé z rozvíjejících trhů v čele s Čínou, což ukazují hospodářské výsledky za poslední kvartály.

A upřímně řečeno, komu by se nelíbily na současných cenách takový Microsoft (25,80 USD s P/E 10), Apple (335 USD a očekávaným růstem zisku 20,43 %), Hewlett-Packard (35 USD s P/E 7,85) nebo Intelu (21,49 USD s téměř 4% dividendovým výnosem).

Smrtící bakterie E.coli je poslední měsíc jednou z nejčastěji skloňovaných hrozeb v Evropě. Více na serveru Akcie.cz