Komodity: Poslední šance naskočit do býčího vlaku?
|

Komodity: Poslední šance naskočit do býčího vlaku?

Komodity mají za sebou skvělý rok, ale v posledních týdnech jako by se jejich růst zasekl. Odborníci mají na věc dva základní pohledy: Buď se jedná o konec býčího trhu na komoditách, respektive splasknutí komoditní bubliny, nebo jde o poslední nákupní příležitost v době, kdy se dá kvůli rostoucí globální populaci očekávat raketový růst cen základních surovin.

Komodity Inflace Býčí trh Potraviny
Index cen komodit

Světové ceny potravin v červnu vzrostly meziměsíčně o 1 %. OSN zvýšila prognózu světové produkce obilovin na rok 2011 až 2012 na zhruba 2,313 miliardy tun, tedy o 11 milionů tun oproti červnové předpovědi. Tolik zpráva z minulého týdne.

Jim Rogers: Světu hrozí nedostatek potravin během pár let

Známý investor Gary Shilling se řadí mezi komoditní medvědy, tedy pesimisty. Hlavní motor komoditní rally - Čína - je podle něj maximálně několik let před ekonomickým kolapsem. Následný pokles poptávky po komoditách srazí jejich ceny dolů.

S ním nesouhlasí Jeremy Grantham, další burzovní veterán. Raketový růst populace podle něj vyvolá obrovskou poptávku po surovinách a potravinách, kterou svět nebude schopen uspokojit. Ceny proto naopak poletí nahoru.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Právě druhý scénář se zdá být pravděpodobnější. Pokud se celosvětově výrazně nesníží energetická spotřeba na jednoho člověka, poptávka postupně musí překonat nabídku významným způsobem. V takovém případě příliš nepomohou ani nová ložiska surovin a technologie pro jejich získávání, o nichž se často mluví v oblasti Severního ledového oceánu i jinde.

Fosilní paliva: Zlatá éra teprve začíná!

Zajímavou variantu zajištění pro takový scénář volí některé hedgeové fondy. Ty masivně skupují zemědělskou půdu, která se v době nedostatku (a růstu cen) potravin bude vyvažovat "zlatem".

Budoucnost zemědělských komodit: 9 miliard strávníků a voda jako software zemědělství

V příštích měsících by se ovšem komoditám mělo spíše dařit. Drahé kovy jako zlato a stříbro budou pro investory jednou z variant ochrany před inflací, která s cenami komodit (potravin) úzce souvisí. A případný čínský pád lze čekat až za několik let, Číňané s růstem cen i ekonomiky bojují zvyšováním sazeb a povinných bankovních rezerv.

Zdroj: Bloomberg