Akcie: Evropský trh, který z finanční krize vyšel jako politý živou vodou
|

Akcie: Evropský trh, který z finanční krize vyšel jako politý živou vodou

Ze všech stran (snad kromě Číny) chodí na trh špatné zprávy. Ratingy zemí eurozóny klesají jako teplota po paralenu, americká nezaměstnanost je nejvyšší od začátku roku. Jsou však země, které se s krizí perou úspěšně. Tahounem "jednotné" Evropy je v tomto směru Německo. Tamná podíl nezaměstnaných je nejnižší za uplynulých 19 let a ekonomika stabilně roste.

Krize Německo Světové akcie
Německým akciím se daří

Německý akciový trh za poslední roky dokázal vymazat většinu ztrát z období světové finanční krize.

Aktuální vývoj německých akcií sledujte zde

V aktuálním reportu se na adresu německých akcií pochvalně vyjádřili analytici Credit Suisse. Pro další růst akciového trhu lídra eurozóny našly čtyři základní důvody.

  • Německé firmy budou schopny těžit z toho, že je tamní pracovní trh v solidním stavu, lidé mají dost peněz. Dá se očekávat, že budou výrobci schopni zvyšovat ceny zboží a služeb.

  • Růst zisků firem otevírá prostor pro další růst ceny akcií.

  • V Německu je plný velkých cyklických a exportně orientovaných firem, které těží z vysoké expozice na rozvíjejících se trzích, podobně jako například americké firmy. V tomto směru je samozřejmě výhodou oslabení eura. Export vytváří zhruba 40 % německého HDP.

  • A nakonec ocenění. Pokud by se německý index DAX vrátil ke svému historickému P/E (založenému na ročních očekávaných ziscích - 12-month forward earnings), které je 15, DAX by se posunul nad 10 tisíc bodů. Současný výhled zisků je historicky nejvyšší, jak je vidět na grafu.
Zisky firem z indexu DAX dosáhly maxima

Analytici Credit Suisse nejvíce věří zavedeným německým gigantům: Adidas, Allianz, BASF, BMW, Daimler, Deutsche Post, Fresenius Medical Care, Henkel, Infineon, SAP, Siemens a Volkswagen.

Zdroj: Pragmatic Capitalism