Dividenda pohodlně zaplacená ze zisku? Těchto šest firem ví, jak na to
|

Dividenda pohodlně zaplacená ze zisku? Těchto šest firem ví, jak na to

Investoři, kteří prahnou po pravidelném zisku, to mají v posledních letech těžké. Jednou z možností, jak si splnit investiční sny, je nakoupit akcie firem, které vyplácejí štědrou dividendu. V některých případech mohou být výnosy z dividend dokonce vyšší než z firemních dluhopisů. Naneštěstí se během posledních let rozhodlo mnoho společností snížit svou dividendu. Některé však zůstaly věrné své dividendové politice. Které to jsou?

Telekomunikace Farmacie Světové akcie Dividendy Telefónica

AstraZeneca

Farmaceutická společnost, která se specializuje na výzkum léků pro kardiovaskulární, infekční, neurologická a onkologická onemocnění. V roce 2010 měla firma hned deset léků, za které utržila více než miliardu dolarů, například Crestor, Medium a Seroquel. Lék Crestor pomohl tržbám dokonce z 26 procent.

V letošním roce by podle odhadů měla firma vydělat zhruba 7,17 dolaru na akcii. Roční dividenda ve výši 3 dolary na akcii pak představuje výnos zhruba 6 procent. AstraZeneca přitom zvýšila dividendu za posledních 7 let hned 6krát.

AstraZeneca

Lincoln Educational

Firma poskytující vzdělávací kurzy pod záštitou Lincolnova technického institutu. Své služby poskytuje ve 45 pobočkách v 17 státech.

A studentů přibývá. Loni na 32 tisíc z 28 tisíc v roce 2009. To se promítlo do růstu tržeb o 16 procent.

Analytici očekávají, že firma letos vydělá zhruba 1,62 dolaru na akcii. Roční dividenda ve výši 1 dolar znamená výnos 5,1 procenta.

Lincoln Educational

Safe Bulkers

Firma sídlící v Aténách se specializuje na zajišťování námořní přepravy. Jde hlavně o převoz uhlí, obilí a železné rudy. Společnost disponuje flotilou čítající 16 lodí s nosností téměř jeden a půl milionu tun. Stáří lodí navíc nepřesahuje 4 roky, jedná se tak o jednu z nejmladších flotil na světě.

Se zvyšující se poptávkou po komoditách by měla růst i vytíženost všech lodí společnosti. Analytici čekají, že by měla firma vydělat zhruba 1,5 dolaru na akcii. Roční dividenda se pohybuje na úrovni 0,60 dolaru na akcii, což představuje výnos 7,6 procenta.

Safe Bulkers

Telefónica

S touto společností má řada lidí zkušenost i u nás. Kromě toho, že má v České republice mnoho klientů, je samozřejmě obchodovaná na pražské burze. Celosvětově se jedná o jednoho z hlavních poskytovatelů mobilních služeb ve Španělsku, ve zbytku Evropy a v Jižní Americe.

Zákazníků přibývá. V roce 2010 jich bylo přes čtvrt miliardy. Analytici očekávají, že by měla Telefónica vydělat zhruba 2,55 dolaru na akcii. Roční dividenda by pak byla téměř 2 dolary na akcii. To je oproti loňskému roku nárůst o 7 procent, slibuje tak výnos 8,5 procenta. Společnost v posledních letech zvýšila dividendu 5krát.

Telefónica

United Online

Společnost nabízí spotřebitelské produkty a služby přes internet prostřednictvím značek FTD, Interflora, Memory Lane, StayFriends, NetZero a MyPoints. Celý segment, ve kterém firma podniká, roste, a proto se dá předpokládat, že by se tržby společnosti měly zvednout. Za poslední 2 roky totiž klesly o 7 procent.

I tak analytici firmě věří, v letošním roce by měla vydělat 0,87 dolaru na akcii. Dividenda je nastavena na 0,4 dolaru na akcii, což představuje výnos ve výši 6,2 procenta.

United Online

Vodafone

Další z globálních poskytovatelů mobilních služeb. Počet zákazníků v posledních letech rostl. V současnosti se pohybuje na 400milionové hranici.

Tržby rostou s přírůstkem zákazníků. Za poslední rok to bylo o 3 procenta.

Analytici z Wall Street očekávají, že by měla firma v tomto roce vydělat 2,66 dolaru na akcii. Dividenda je nastavena na 1,44 dolaru na akcii, což představuje 5,4procentní výnos. Za posledních 7 let vzrostla dividenda ročně v průměru o 21 procent.

Vodafone

Všechna data jsou k 11. 7. 2011.

Zdroj: Seeking Alpha