Měď: Komoditní barometr vývoje ekonomiky se nadechuje k růstu
|

Měď: Komoditní barometr vývoje ekonomiky se nadechuje k růstu

Cena mědi v průběhu druhého čtvrtletí klesala. V únoru bylo dosaženo několikaměsíčního maxima a následoval střednědobý sestupný trend, který dosud neskončil. Aktuálně se cena pohybuje kolem 430 centů za libru. V průběhu následujících měsíců je možný další pohyb v rámci širšího obchodního pásma, avšak trh je vhodné pozorně sledovat pro možnost obnovení růstového trendu.

Komodity Měď
Měď

Cenu kovu ovlivňovaly v průběhu posledního čtvrtletí především obavy ze zpomalujícího globálního hospodářského růstu. Inflace na rozvíjejících se trzích nadále rostla, což vedlo ke zvyšování úrokových sazeb. Vyšší sazby zpomalují hospodářský růst.

Aktuální cenu mědi sledujte zde

Pozornost investorů byla upřena především k Číně, která je jedním z největších spotřebitelů kovu na světě. Monetární politika v zemi se v posledních měsících stává mnohem restriktivnější. Lze tak očekávat i pomalejší hospodářský růst (aktuálně ovšem stále 9,5 %).

Nervozitu na trhu vyvolávala i situace kolem předluženého Řecka, které balancuje na hraně bankrotu.

V roce 2011 by měla spotřeba růst 4procentním tempem na 19,8 milionu tun (odhady Abare). Za růstem stojí vyšší potřeba v rozvinutých i rozvíjejících se ekonomikách. V roce 2012 by se globální poptávka měla zvýšit o 3 procenta na 20,4 milionu tun. Spotřeba mědi v Číně by se v roce 2011 měla zvýšit o 4 % na 7,7 milionu tun. V roce následujícím bychom se měli dočkat růstu o 3 % na 7,9 milionu tun.

V zemích OECD bychom v roce 2011 měli být svědky růstu spotřeby o 2 % na 8,3 milionu tun. Největšími tahouny jsou Německo, USA a Jižní Korea. V roce 2012 by se měla spotřeba zvýšit o 2 % na 8,5 milionu tun. Těžba v dolech by se v roce 2011 měla zvýšit o 4 % na 16,8 milionu tun.

Vyšší produkce bychom měli být svědky v Africe, v Chile a v Brazílii. V roce 2012 bychom měli být svědky růstu produkce o 7 % na 17,9 milionu tun. Produkce rafinované mědi by se v roce 2011 měla zvýšit o 2 % na 19,6 milionu tun. V roce následujícím pak o 4 % na 20,4 milionu tun. Zásoby mědi na LME v tunách (Zdroj: Bloomberg)

Zásoby mědi na LME

Zásoby mědi v Šanghaji v tunách (Zdroj: Bloomberg)

Zásoby mědi v Šanghaji

Z grafů o zásobách monitorovaných LME je zřejmé, že zásoby od prosince 2010 neustále rostou. Od prosincového minima se zvýšily již o 35 %. Vývoj v Šanghaji byl v průběhu uplynulých 3 měsíců odlišný. Tamní zásoby se na konci března vyšplhaly na několikaměsíční maximum. Potom ovšem došlo k obratu o 180 stupňů a následoval vytrvalý pokles.

Globální ekonomický růst zpomaluje. Zvyšující se úrokové sazby na emerging markets začínají mít nezanedbatelný negativní vliv.

Nervozitu na trzích podporují obavy z bankrotů států eurozóny. Končí program kvantitativního uvolňování v USA, který podporoval riziková aktiva jako celek. Zásoby na LME se zvyšují.

Komodity: Poslední šance naskočit do býčího vlaku?

Globální poptávka po mědi nicméně roste a měla by se v následujících 2 letech zvyšovat. Spolu s ní míří vzhůru i nabídka, která však nestačí držet krok.

Na trhu bychom v průběhu roku měli být svědky deficitu. Z pohledu technické analýzy se měď nachází ve střednědobém sestupném trendu, nicméně v posledních pár týdnech kvartálu znatelně posílila a rýsuje se možnost obratu vzhůru. V průběhu následujících měsíců je možný další pohyb v rámci širšího obchodního pásma, avšak trh je vhodné pozorně sledovat pro možnost obnovení růstového trendu.