Akcie porostou. Pět býčích argumentů boří všechny otazníky
|

Akcie porostou. Pět býčích argumentů boří všechny otazníky

Jednání o dluhovém stropu ve Spojených státech! Evropská dluhová krize! Vysoká nezaměstnanost! Nenechte si zkazit náladu. Dobrou chuť, pokud zrovna obědváte (ten uměl investovat, vzpomínáte?), a přečtěte si pár důvodů pro příští býčí útok na burzovní grafy.

Býčí trh Světové akcie
Býk

1. Grafům se chce růst

Taky důvod, řekli byste. Proč začínáme tímto "pofidérním" tvrzením? Vždyť akciový trh se každý den hýbe podle nálady investorů.

Hm, skoro. Hedgeoví manažeři (a ti většinou docela vědí, co dělají) sledují jeden ukazatel více než ty ostatní: 200denní klouzavý průměr. Mají dobrý důvod: Když trh klesne pod tuto hodnotu, čeká trh delší medvědí období. A naopak.

Červnové i dosavadní červencové obchodování bylo o udržení hranice podpory právě na úrovni 200denního průměru indexu S&P 500. A trh touto zkouškou zatím prochází velice dobře, a že by bylo důvodů pro výprodej víc než dost.

Býci se zatím ubránili medvědímu útoku

2. Už to tady bylo

Splasklá bublina, po níž se zhroutil trh a oživení trvá už příliš dlouho. Není to poprvé, co se něco podobného děje, jen tentokrát v tom "zahučeli" majitelé nemovitostí, nejen denní obchodníci.

Minulost sice není a nemá být vzorem pro další investování, v tomto případě ovšem jen těžko hledat důvod, prč by se historie neměla dříve nebo později (z)opakovat.

3. Akcie jsou levné

Oceňovací modely vzaly během krize zasvé, ovšem dlouhodobě právě jako MODEL fungují docela obstojně. Americké akcie jsou podle průběžných ročních zisků nejlevnější od roku 1994 (P/E 15). Podle odhadů pro rok 2011 jsou akcie ještě levnější (P/E 13,6). A to bylo první čtvrtletí, co se týče zisků, o dost lepší než původní očekávání a dosud známé výsledky za druhý kvartál také s přehledem překonaly odhady analytiků.

4. Ropy i benzín zlevňují

Benzín v USA zlevnil skoro o třetinu. A nižší výdaje na provoz aut jistě přidají na chuti Američanů utrácet za jiné věci - červnové maloobchodní tržby to jen potvrdily. Cena americké ropy WTI se drží stabilně pod 100 USD za barel.

5. Spotřebitelská poptávka roste

Řada dat není tak optimistická, ale stala se jedna zajímavá věc - útraty Američanů za platby z platebních karet vzrostly v květnu teprve podruhé od srpna 2008. To signalizuje, že se cítí dobře a nebojí se utrácet.

Vliv na vyšší útraty mohla mít tehdy ještě vyšší cena benzínu, namítají pesimisté. Ovšem data z maloobchodu za červen dávají za pravdu těm, kdo věří v postupnou obrodu amerických domácností, které pomáhají celé americké ekonomice.

Samozřejmě dál hrozí vysoká nezaměstnanost a další faktory, ovšem optimisté věří, že navzdory problémům v Evropě i v Americe se ekonomika vydává na růstovou cestu, jen (a to je dobře) tentokrát bez "bublinových efektů".

Americký dluhový strop bude bez problémů zvýšen, tvrdí úspěšný šéf JPMorgan

Zdroj: CNN