Warren Buffett: Dow Jones v roce 2019 nad 24 tisíci bodů!
|

Warren Buffett: Dow Jones v roce 2019 nad 24 tisíci bodů!

Bylo to v listopadu 1999, těsně před vrcholem 18letého býčího trendu. Investoři měli zlaté hody. Pak ovšem přišel Buffett a varoval před přílišným optimismem.

Světové akcie
Warren Buffett si náladu nekazí

V 90. letech, a především v jejich druhé polovině, si investoři zvykli na každoroční 20% nárůsty akciových indexů, když se zčistajasna objevil strýček Warren z Omahy a dovolil si říct, že je párty u konce. A že se v příštích 20 letech budou muset uskromnit a spokojit se s maximálně 4 % za rok.

Taková nehoráznost! Navíc od děduly "out of touch", který se dobrovolně distancoval od jejich technologického boomu a nevydělal na internetovém zlatokopectví ani cent!

Uplynulo necelých 12 let – a mnozí z nich by Buffettovo proroctví brali všemi deseti. Index Dow Jones sice tehdy ještě za dva měsíce přidal dalších 700 bodů, ale tím pohádka skončila.

V roce 1999 se Dow pohyboval okolo hranice 11 tisíc bodů, dnes je zhruba na 12 500 bodů. Růst o procento ročně, hm.

Buffettova každoroční 4 % by dnešní hodnotu benchmarku posunula o 40 % výše na více než 17 tisíc bodů. Na konci zmíněného 20letého období by pak index okupoval úrovně nad 24 tisíci bodů.

Dobrou zprávou je, že do listopadu 2019 zbývá ještě 8 let. Bluechips však musejí výrazně zvýšit tempo. K dosažení Buffettovy "maximální cílovky" potřebují začít růst o 8,5 % ročně. Další dobrou zprávou je to, že pro letošek mají investoři vlastně již splněno – během týdne se index Dow pohyboval až 9 % v plusu od začátku roku.

Aktuální vývoj indexu Dow sledujte zde