Burzovní kalendář 25. 7. - 29. 7. 2011
|

Burzovní kalendář 25. 7. - 29. 7. 2011

Pokračující drama nad americkým dluhovým stropem bude hrát na Wall Street prim také v posledním červencovém týdnu. Do hry navíc zasáhnou hospodářské výsledky stovky předních firem a důležitá makrodata ze zámoří. Západoevropští investoři si možná na chvíli odpočinou od špatných zpráv z Řecka a na pražské burze se plně rozjede výsledková sezóna.

Wall Street

Americké akcie se v minulém týdnu především díky dobrým hospodářským výsledkům firem a nové dohodě o řešení evropské dluhové krize posunuly vzhůru (S&P500 +2,2 %, Nasdaq +2,5 %).

Poslední červencový týden se bude Wall Street znovu upínat k výsledkům politických jednání o výši amerického dluhového stropu. V případě, že se politici nedohodnou do 2. srpna, zvyšuje se šance na snížení kreditního ratingu USA.

"Jestli nechceme způsobit paniku, tak musí být životaschopný plán hotový, ještě než v pondělí otevřou asijské trhy," řekl John Boehner, předseda Sněmovny reprezentantů. (zdroj:AP)

Akcie a dolar: Jak zahýbe výsledek jednání o dluhovém stropu s jednotlivými aktivy?

Aby toho napětí na trzích nebylo málo, vezme si svůj díl pozornosti jistě i vrcholící americká výsledková sezóna, protože více než třetina firem z indexu S&P500 se příští týden hodlá podělit s investory o své kvartální výsledky.

Mezi největší jména budou patřit těžařské firmy Exxon Mobil a Chevron, dále pak letecká společnost Delta Airlines nebo pojišťovna Aetna.

V makrokalendáři jasně vyčnívá především červencová spotřebitelská důvěra, která by měla klesnout na 56 z červnových 58 bodů.

"Do té doby, než bude jasnější makroekonomickým výhled, nemohou investoři čekat růst důvěry domácností," říká Kate Mooreová, analytička z Bank of America Merrill Lynch. (zdroj:Reuters)

Hlavní číslem týdne bude páteční hodnota hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí. Růst by měl zvolnit na 1,6 %, oproti růstu ve výši 1,9 % v prvních třech měsících letošního roku.

datum událost
25/7-29/7 Výsledková sezóna (Exxon Mobil, Ford, BP, Netfix)
26/7 Index spotřebitelské důvěry
27/7 Zboží dlouhodobé spotřeby
29/7 Hrubý domácí produkt za II. čtvrtletí

Jak vidí současnou ekonomiku velcí investoři?

Pražská burza

České akcie si minulý týden, stejně jako ostatní rozvíjející se trhy, mírně polepšily (PX +0,5 %). Nejvíce vzrušení do obchodování na pražské burze přinesla uhelná společnost NWR, která oznámila sjednané ceny uhlí a koksu pro třetí čtvrtletí. Čísla byla mírně pod očekáváním trhu a akcie zakončily týden ve ztrátě 1,3 procenta.

Start české výsledkové sezóny patřil technologické společnosti KIT DIGITAL, která nabídla výsledky přesně podle odhadů investorů a navíc potvrdila výhled celoročního hospodaření. Smutný týden má za sebou developerská společnost ECM. Byl na ni vyhlášen konkurz a přestalo se s jejími akciemi obchodovat.

V novém týdnu bude český burzovní kalendář bohatý především na výsledky firem. Ve středu se chystá oznamovat mediální CME a Telefónica, v pátek pak Erste.

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

CME by měla investorům podle burzovního analytika Václava Kmínka z České spořitelny oproti stejnému období minulého roku nabídnout solidní čísla, a to díky oživení trhu s reklamou v našem regionu a také díky silným domácím měnám. Jeho odhad hovoří o růstu čistého zisku okolo 80 % a tržeb ve výši 18,5 %.

Naopak poklesy na všech důležitých hospodářských parametrech ohlásí Telefónica.

"Čistý zisk za 2. čtvrtletí čekáme na úrovni 2 mld. Kč (-14,8 % r/r). Domníváme se, že titul bude do 2. září podporován obchodováním s nárokem na hrubou dividendu ve výši 40 Kč/akcii (9,4% hrubý div. výnos), a tudíž by výsledky neměly přinést větší kurzotvornou informaci," napsal ve svém pravidelném výhledu Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Finanční sektor zastoupí v týdnu na výsledkové listině Erste Group Bank, která by měla vykázat meziročně růst čistého zisku okolo třiceti procent. Akcie Erste Group Bank však kurzově doplácí na evropskou dluhovou krizi, a i když je její bilance podle posledních bankovních stres testů "velmi odolná", ztrácí od začátku roku okolo pěti procent.

datum událost
26/7 Unipetrol - provozní výsledky
27/7 CETV, Telefónica - hospodářské výsledky
29/7 Erste Group Bank - hospodářské výsledky

Emerging markets jsou stále atraktivní, tvrdí tým Marka Mobiuse

Evropa

Západoevropským akciovým indexům se dostalo kýženého oddechnutí, a to v podobě nového plánu na záchranu Řecka, lepším než očekávaným výsledkům evropských firem a růstu cen akcií ropných společností (DJ Eurostoxx +2 %).

"Celkově nyní trh zažívá krátkodobou růstovou fázi," poznamenal v komentáři pro finanční televizi CNBC Valentijn van Nieuwenhuijzen, investiční stratég z ING Investment management.

Nadcházející týden na evropských parketech ovlivní další posun v jednání o americkém dluhovém stropu, pokračující výsledková sezóna, ve které se do popředí dostanou čísla od finančních institucí jako je UBS nebo Deutsche Bank a samozřejmě další vývoj rizikových přirážek na dluhopisy zemí PIIGS, které by však po dohodě o záchranném balíčku pro Řecko měly minimálně dočasně přestat růst.

V rámci makrodat stojí za zmínku čtvrteční index důvěry evropských domácností a německá inflace.

Pravděpodobnost krachu zemí PIIGS v jasném grafu

datum událost
25/7-29/7 Výsledková sezóna (Deutsche Bank, UBS, BP)
26/7 Velká Británie - hrubý domácí produkt za II. čtvrtletí
27/7 Inflace - index spotřebitelských cen v SRN
28/7 Index spotřebitelské důvěry v EU

Otázka za všechna eura: Jak dopadne evropská dluhová krize?