Stříbro: Předurčeno k růstu, hranice 50 USD padne
|

Stříbro: Předurčeno k růstu, hranice 50 USD padne

Stříbro se ruku v ruce se zlatem znovu vydalo na cestu vzhůru. Zajištění proti inflaci a jistota v době krize - to jsou hlavní důvody vyšší poptávky po stříbře. K vyšší spotřebě i nadále přispívá elektrotechnický a fotovoltaický průmysl. Zvyšující se životní úroveň v Asii vede k růstu zájmu o televizory, počítače, telefony a další elektroniku. Silná zůstává i investiční poptávka. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena stříbra by v nejbližší době mohla pokračovat v růstu. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 40 USD na 50 USD za trojskou unci.

Komodity Stříbro

Důvody pro růst ceny stříbra

 • Nervozita spojená s vysokými dluhy jednotlivých států (PIIGS, ale například také USA) zdaleka neskončila a bude nadále podporou pro drahé kovy.
Zadlužení jednotlivých zemí
 • Ben Bernanke na konci června připustil, že je v případě potřeby je centrální banka odhodlána dále stimulovat ekonomiku. Připustil tak možnost dalšího kvantitativního uvolňování (QE3). V průběhu následujících 6 měsíců se tak můžeme dočkat dalšího stimulačního balíčku, který by podkopal dolar a podpořil cenu drahých kovů.
Cena stříbra a dolaru v závislosti na QE

Aktuální cenu stříbra sledujte zde - Pro stříbro je velmi důležitý vývoj v elektrotechnickém průmyslu, který má na svědomí přibližně čtvrtinu celkové spotřeby kovu. Asociace výrobců polovodičů uvedla, že hodnota celosvětových prodejů polovodičů, což jsou součástky nezbytné při výrobě elektroniky, dosáhla v dubnu 24,7 miliardy USD (jedná se o 3měsíční průměr), což je meziroční nárůst o 3,9 %. Globální ekonomický růst sice v posledních měsících zpomaluje, nicméně prodeje polovodičů stále rostou, což by mělo být do budoucna podporou i pro stříbro.

Prodej polovodičů
 • Stříbro má určité vlastnosti, které jsou mezi ostatními kovy unikátní. Mezi ně patří zejména výborná elektrická vodivost (důležitá pro fotovoltaické panely a baterie) a antibakteriální charakteristiky, které jsou velmi žádané v medicíně. Díky těmto novým oblastem využití stříbra by jeho spotřeba měla v následujících letech výrazně vzrůst.

 • V roce 2010 se při výrobě solárních panelů mělo podle odhadu VM Group spotřebovat 570 tun stříbra. V příštím roce by to mělo být již 630 tun. Do roku 2020 se čeká 20- až 40násobné zvýšení kapacity produkce elektřiny ze solárních panelů. V příštích deseti letech by se při velmi konzervativním odhadu měla spotřeba ve fotovoltaickém průmyslu minimálně zdvojnásobit. Důležitý je i vývoj produkce elektromobilů.

 • Investoři nevěří papírovým penězům a přesouvají své prostředky do reálných aktiv. To je pro drahé kovy potěšující zpráva. Investice do stříbra se dá provést pomocí nákupu derivátových kontraktů, nákupem fondů investujících do tohoto kovu, případně přímým nákupem stříbrných mincí a slitků. Podle našeho názoru jsou nejlepší první dvě metody. Přímý nákup mincí a slitků je zatížen velkými transakčními náklady. Americká mincovna na počátku října uvedla, že zvýší požadovanou prémii při prodeji obchodníkům na 2 USD z 1,5 USD za trojskou unci. Chce zchladit extrémní poptávku po svých produktech.

 • Množství stříbra, které spravuje největší stříbrný ETF na světě iShares Silver Trust, se aktuálně pohybuje na úrovni 9 673 tun. Hodnota této pozice je téměř 12,5 miliardy USD. Za poslední rok bylo do fondu nakoupeno 488 tun kovu. Investiční poptávka zůstává i nadále silná, a to i po extrémních výprodejích, kterých jsme byli svědky v květnu letošního roku.
Množství stříbra v iShares Silver Trust
 • Technicky je cena stříbra v růstovém trendu.

Rizika dalšího růstu ceny stříbra

 • Strana produkce by v tomto roce měla uspokojit fyzickou spotřebu kovu. Přebytky na trhu budou pravděpodobně absorbovány investiční poptávkou. Ta může být nicméně v čase poměrně nestálá, což by mohlo vést k vysoké volatilitě, a při ztrátě zájmu investorů o drahé kovy i k propadu ceny.

 • Výraznější zpřísnění měnové politiky by vyvolalo pokles zájmu o držbu drahých kovů.

 • Návrat recese a výrazné zpomalení v oblasti průmyslu by se negativně odrazilo na poptávce po stříbře.

 • Výraznější posílení dolaru by se negativně odrazilo i na drahých kovech.

Specifikace kontraktu

 • Futures na stříbro (Silver), (COMEX, New York)

 • Měsíc dodání září 2011 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

 • Objem kontraktu 5 000 uncí

 • Kurz v USD/unci

 • Hodnota bodu: 1 bod = 5 000 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 5 000 USD)

 • Margin 25 920 USD/kontrakt