Anketa: Bude zlato pokračovat v růstovém trendu?
|

Anketa: Bude zlato pokračovat v růstovém trendu?

Kvůli nejistotě na trzích hledají investoři bezpečný přístav a tím je zlato. Jeho cena překonala hranici 1600 amerických dolarů za trojskou unci. Investiční web se společně se serverem Kurzy.cz ptal investičních profíků, jestli bude zlato nadále pokračovat v růstovém trendu.

Zlato

Michal Stupavský, portfoliomanažer, Conseq

Michal Stupavský

Dnešní poměr je 8, což znamená, že je dnes zlato vůči americkým akciím relativně drahé (příliš vysoký jmenovatel v podobě ceny zlata, nebo příliš nízký čitatel v podobě nízkých cen akcií). Učinit jednoznačný výhled na cenu zlata je tak velice obtížné. V každém případě platí, že pokud by došlo k černému scénáři v případě dluhové krize periferních států eurozóny nebo dluhového stropu USA, cena zlata by velice pravděpodobně zaznamenala rapidní růst.

Rostislav Rojčík, portfoliomanažer, ISČS

Rostislav Rojčík

Rostoucí cena zlata je ve velmi silném trendu a v nejbližší době nečekáme jeho změnu. Růstu zlata odpovídá nervozita plynoucí ze zadlužení USA a některých států Evropy.

Petr Čermák, analytik, Colosseum

Petr Čermák

Zlato bude dlouhodobě pokračovat v růstovém trendu. Komoditu podporuje dluhová krize, situace kolem dluhového limitu v USA a spekulace o blížícím se QE3. V budoucnu bude pro zlato zásadní nastavení monetární politiky, další vývoj dluhové krize, kurz dolaru a makroekonomická nerovnováha ve světě.

Daniel Karpíšek, portfoliomanažer IKS-KB

Daniel Karpíšek

Nedůvěra trhu v euro a dolar žene investory do zlaté náruče. Stejně jako doposud bude poptávku po zlatě nejvíce ovlivňovat vývoj evropské dluhové krize, inflace a měnová politika světových centrálních bank. Suma sumárum, zlato má nejlepší předpoklady dále posilovat, byť s mírnými přestávkami.

Anketa: Jakub Sýkora

Jakub Sýkora, SFM Group

Vedle přirozeně rostoucí poptávky je důvodem růstu ceny zlata nutnost větší míry diverzifikace v atmosféře přetrvávající nejistoty především na akciových trzích. Růstový trend bude pokračovat.

Martin Urban, hlavní makléř, Brokerjet

Anketa: Martin Urban

U ceny zlata očekáváme další mírný růst. Bude překonávat další historické rekordy. Z krátkodobého hlediska tak vidíme prostor pro další růst ceny, z dlouhodobého hlediska však již roste nebezpečí výrazné korekce, a tím splasknutí cenové bubliny.

Radim Kolmaš, Brevia finance

Radim Kolmaš - video

Růst ceny zlata jenom potvrzuje neustále se zvyšující nejistotu na trzích. V současné době bych ho tedy neoznačoval za neočekávaný. S rostoucí nervozitou ratingových agentur ohledně situace v USA, hrozícími intervencemi Bank of Japan, s dluhovými problémy eurozóny a obavami o kontinuitu čínského rozkvětu se už i v bezpečných přístavech zesiluje vlnobití a investoři tak logicky preferují "jistotu" v podobě tradičního zlata. V horizontu dnů a týdnů nepředpokládám nějakou zásadní změnu rostoucího trendu.

Jaroslav Brychta, hlavní analytik, X-Trade Brokers

Jaroslav Brychta

Zlato dál poroste. Krátkodobě samozřejmě může klesnout, protože korekci při takto prudkém růstu nelze nikdy vyloučit. Dokud však bude jediným "lékem" na veškeré problémy inflace a další zadlužení, bude mít zlato k dalšímu růstu cestu otevřenou.

Josef Novotný, burzovní analytik, Fio banka

Josef Novotný

Očekávám v krátkém horizontu korekci cen zlata, ve střednědobém pohledu pak pokračování současného růstového trendu, nicméně s nižším tempem. Hlavní příčinnou vzestupu ceny zlata je současná nejistota ohledně budoucího vývoje předlužené Evropy společně se slabším dolarem a nízkými úrokovými sazbami.