NWR: Jak akcie uhelné společnosti ovlivní vstup na burzu konkurenta JSW?
|

NWR: Jak akcie uhelné společnosti ovlivní vstup na burzu konkurenta JSW?

V uplynulých dnech proběhlo sledované IPO (primární emise akcií) polské státní společnosti Jastrzebska Spolka Weglowa (JWS). Emise akcií této uhelné společnosti dopadla poměrně úspěšně, když poptávka převýšila nabízené množství akcií (39,5 milionu kusů) a cena byla stanovena v blízkosti horní hranice určeného cenového pásma 114-146 polských zlotých, a to na 136 polských zlotých.

NWR Uhlí a koks Akcie ČR JSW
NWR - přehled investičních doporučení

Právě úspěch polské těžařské společnosti může být dobrou zprávou pro obchodníky investující do uhelné společnosti New World Resources. Obě společnosti jsou velmi blízkými konkurenty působícími ve stejném oboru (těžba a prodej černého uhlí a koksu) a ve stejném regionu CEE.

Společnosti podstupují tedy obdobná rizika, mají stejnou strukturu produkce a přibližně stejnou velikost.

Díky velmi dobré porovnatelnosti obou společností může optimistická nálada při IPO a vyšší cena JSW pozitivně ovlivnit také akcie společnosti NWR.

Aktuální vývoj akcií NWR sledujte zde

Pokud bychom aplikovali očekávané fundamentální ukazatele (P/E, P/S a EV/EBITDA) při ceně úpisu 136 PLN na společnost NWR, tak by se tento akciový titul měl obchodovat na ceně 260 Kč, což znamená stále růstový potenciíl oproti současným 247 Kč (závěr 1. 7.).

V případě, že by se akciový titul JSW při svém debutu na polské burze, který je naplánován na 6. července, posunul směrem vzhůru, bude ocenění NWR ještě vyšší.

Napsáno pro Hospodářské noviny.