5 argumentů pro významný pokles ceny zlata
|

5 argumentů pro významný pokles ceny zlata

Od září 2009 byly na trhu příhodné podmínky pro dlouhodobý vzestup ceny zlata směrem k novým maximům. Mezi nejdůležitější patřily zvýšená poptávka po tomto drahém kovu na rozvíjejících se trzích, globální inflační tlaky a averze k riziku investorů obávajících se dalších krizí ve významných světových centrech, jako jsou USA a Evropa.

Komodity Inflace Zlato Americký dolar
Zlato

Mimo jiné také zlato přitahovalo investory, neboť jej považovali za "bezpečnější přístav", než je americký dolar.

Všechny výše zmiňované důvody by měly v nadcházejících několika měsících působit přesně opačným směrem.

1. Zpomalení na mladých trzích

Ekonomiky rozvíjejících se trhů zpomalují, období boomu je za nimi a euforie upadá. Pro blyštivý drahý kov to znamená jediné: výrazný pokles celkové poptávky po zlatě.

2. Inflace

Inflační tlaky by měly polevit, a tím snížit zájem investorů o investice do reálných aktiv.

Pokud se počasí v druhé polovině roku vrátí k normálu (posledních osm měsíců bylo ovlivněno jevem zvaným La Niña), ceny potravin by měly z nejvyšších úrovní výrazně klesnout.

Tlaky na ceny průmyslových komodit se zvolňují a ceny ropy klesají také. Všechny tyto skutečnosti budou působit ve druhé polovině roku 2011 na zmírnění inflace a na pokles poptávky po zlatě.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

3. Riziko

Jakmile se podaří stabilizovat situaci v regionech Blízkého východu a severní Afriky, dluhovou krizi v Evropě a důsledky březnové japonské katastrofy, měli by se investoři přestat obávat rizikovějších investic.

Možná lze i očekávat pozitivnější zprávy ze Spojených států, jako například akceleraci ekonomického růstu ve druhé polovině roku a přijetí fiskálních úsporných plánů na snížení deficitu. Pokud se tedy skutečně riziko na finančních trzích díky řešení celosvětově nejpalčivějších otázek sníží, atraktivita zlata jako významné součásti portfolia klesne.

4. Vzrůstající výnosy dluhopisů

Díky očekávanému zrychlení hospodářského růstu v USA a zvyšujících se výnosů z amerických státních dluhopisů bychom měli brzy zaznamenat pozitivní vývoj kurzu amerického dolaru a negativní trend u zlata.

5. Fundamenty hovoří proti zlatu

Měřeno podle fundamentálních historických ukazatelů je zlato dnes podstatně nadhodnocené. Nadhodnocení lze sledovat ve vztahu ke spotřebitelskému koši (index spotřebitelských cen - CPI), nemovitostem, akciím, výrobním nákladům a inflačním očekáváním na trzích. Vzhledem k současné příliš vysoké hodnotě zlata ve vztahu k ostatním reálným i finančním aktivům je velmi těžké hledat racionální důvody pro koupi zlata za účelem investování.

Zlato má ve 3. čtvrtletí lepší vyhlídky než stříbro, žádná sláva to ale nebude!

Doporučení

Korekce zlata je očekávána mezi 10 až 20 % ze současné úrovně. Lze doporučit nákup srpnových put opcí na Market Vectors Gold Miners ETF a SPDR Gold Shares.

Zdroj: Minyanville.com