Pro medvědy: Akcie nejsou tak levné!
|

Pro medvědy: Akcie nejsou tak levné!

Od minulého týdne převládají na akciových trzích býci. Jen index S&P 500 si za tu dobu připsal přes 5 procent. Za svým vrcholem z letošního roku stále o pár bodů zaostává, a možná i proto investoři plují na optimistické vlně. Akcie jsou přece stále levné a ideální k nákupu.

Medvědí trh Světové akcie Dividendy

Podle analytika Morgan Stanley Adama Parkera ovšem není vše tak růžové, jak se zdá. Pro své tvrzení má hned několik pádných důvodů.

- Hodnota P/E není na tak nízkých úrovních. Americký akciový trh je v rámci všech světových trhů seřazených podle P/E na 43. percentilu, tedy je ze sta trhů až 43. nejlevnější.

- Ziskové marže firem jsou vysoké, tržby všem musejí růst teprve předvést. Hodnota P/S (cena akcie k tržbám) tedy nevyvolává v myslích investorů slovo "levný".

- Dividendové výnosy zůstávají na historicky nízkých úrovních.

- "Levný trh" je tvoře n především těmi největšími firmami (mega caps). Mimo ně je celý trh na historickém průměru, tedy ani levný, ani drahý.

Ocenění firem tit. - Většina firem se může pyšnit vysokou zásobou hotovosti. Odborníci, kteří mluví o možnostech zpětných odkupů a akvizic, tedy býčích faktorech, ovšem zapomínají na to, že je velká část těchto peněz vydělána a uložena v zámoří. A vzhledem k nízkým úrokovým sazbám tak negenerují moc zisku. Takže dokud se opravdu nepoužijí, jde o hodně falešný býčí poplach.

- Boj z inflací indikuje do budoucna další ekonomický propad.

- Kolísavost zisku na akcii hovoří historicky proti býkům, kteří teď na trhu převažují.

Americké akcie
Zdroj: Morgan Stanley