Proč se Facebook (zatím) nebojí Google+
|

Proč se Facebook (zatím) nebojí Google+

Největší světová sociální síť Facebook zavádí ve spolupráci se Skypem bezplatné videohovory. 750 milionů uživatelů tak dostane podobný produkt, jaký jako jednu ze svých vlajkových lodí představil Google v rámci své testované sociální sítě Google+. Využíváním Skypu prohloubí Facebook spolupráci s Microsoftem, který operátora bezplatných internetových hovorů kupuje a ve Facebooku vlastní 1,6 procenta akcií.

Technologie Světové akcie Facebook Alphabet (Google) Sociální sítě Skype
Mark Zuckerberg představuje videochat na Facebooku (6. července 2011)

Služba videohovorů bude zpočátku omezena na telefonování mezi dvěma uživateli, šéf Facebooku Mark Zuckerberg však dal najevo, že bude rozšířena na skupinová volání. Od firmy je to odpověď na výzvu Googlu, který minulý týden zavedl v rámci své nabídky Google+ skupinové videokonferenční hovory až pro deset lidí.

"Těžko vám o Google+ řeknu něco podrobného, funguje hodně krátce," uvedl ve středu při představení videohovorů na Facebooku Zuckerberg na adresu konkurenčního Google+. "Uplynulých pět let bylo o spojování lidí, příštích pět let bude o propojování aplikací."

Facebook má silnou pozici

Hodně firem, nejen Google, se tak postupně bude snažit proniknout na trh sociálních sítí. Dobrým příkladem je americký Netflix, online půjčovna filmů.

"Pokud nabídneme nejlepší služby, nemusíme se bát tohoto trendu, kdy všichni chtějí být sociální," uvedl Zuckerberg. "Pokud je nenabídneme, bude to někdo jiný," dodal skromně.

Aniž by mluvil konkrétně o Google+, který mnozí analytici označili za první reálnou hrozbu pro hegemonii Facebooku, poukázal i na faktory, jež ho vedou k optimismu a sebevědomí.

Facebook to už dělá. "Firmy, které dělají jednu věc, budou vždy lepší než firmy, které jich dělají milion," upozornil zakladatel Facebooku. Facebook byl a je sociální síť. Naproti tomu Google je, byť kvalitně, namočený ve vyhledávání, sdílení dat, fotografiích, reklamě, videích, hudbě, mobilních telefonech a podobně.

Jak koupit podíl ve Facebooku ještě před IPO? Lidé se nechtějí starat o skupiny. Na Facebooku ví každý člen skupiny, kdo je členem stejné skupiny. Circles (okruhy), tedy ekvivalentní aplikace na konkurenčním Google+, umožňuje uživateli své kamarády sdružovat do těchto okruhů, ovšem oni o tom nemají ani páru. Kromě toho i na Facebooku si můžete přátele roztřídit, jak chcete.

Skupinový videochat je slepá ulička. V rámci Google+ existuje aplikace Hangouts, tedy videochat. na textový chat je aplikace Hundle. Telefonování přes Skype zatím umožňuje pouze hovor s jedním profilem. "Naprostá většina hovorů na Skypu je jeden na jednoho," upozorňuje Zuckerberg.

No ano, jenomže Skype nyní skupinové hovory zpoplatňuje, namítne logicky každý jeho uživatel. Zuckerberg má ovšem nejspíš pravdu - kolikrát běžně telefonujete ze svého mobilu? A jak často využíváte konferenční, tedy skupinové hovory? Pokud Google+ nenaučí lidi, že skupinové videokonference zkrátka potřebují, protože jsou "cool", nemá šanci. Ovšem kdo před deseti lety potřeboval věšet fotky a videa na internet? A dnes to dělá půl planety.

Všichni jsou na Facebooku. Ano, Facebook se svými 750 miliony uživatelů nabízí "jistotu". Stačí pár kliknutí a mluvíte s kýmkoli ze svých kamarádů, pokud si tedy zapne kameru. Google+ musí své "ovečky" teprve nachytat. Ale pro firmu s nejlepším vyhledávačem a celým arzenálem "návnad" na uživatele (Picasa, Youtube, Gmail, Maps, Docs, Android, ...) to nemusí být neřešitelný úkol.

Zdroj: Mashable.com, ČTK