Čeká nás návrat zlatého standardu?
|

Čeká nás návrat zlatého standardu?

Jelikož se oba pilíře světového měnového systému začínají postupně hroutit, blyštivý drahý kov opětovně nabyl svůj status záruky stability. Zlato překonává maxima a ani stříbro nezůstává pozadu. Na starém kontinentě sílí krize eurozóny, která se i přes záchranné snahy EU šíří do dalších zemí, a na druhé straně oceánu nepřestávají debatovat rozhádaní politici, neschopni se dohodnout na podobě zvýšení dluhového stropu.

Emerging Markets Zlato Americký dolar Dluhová krize Euro
Zlato a stříbro

Nad evropskými trhy stále visí otazník, jak se situace vyvine v dalších periferních ekonomikách eurozóny (zejména ve Španělsku a Itálii), které by už na záchranu byly příliš velké. Odhaduje se, že by v případě hrozby bankrotu takových zemí přežití eurozóny zajistila až pomoc ve výši 3,5 mld. eur.

Ratingové agentury nepřestávají hrozit předluženým ekonomikám včetně Spojených států snižováním ratingu. V případě USA je znepokojující především táhlé a bezvýsledné jednání o zvýšení dluhového stropu. Agentura Moody's připouští, že existuje sice malé, ale přesto stále rostoucí riziko, že světová velmoc během krátké doby zbankrotuje. Nemyslitelné se tak možná stane skutečností.

Další nákupy dluhopisů ve formě QE3 mohou vyhnat zlato až k hodnotě 5 000 USD za unci!

Příliv nových tváří do komise Fedu pravděpodobně nezmění nic na dosavadním směru americké monetární politiky, a to i přes značnou zlost investorů kvůli dopadům minulých kol kvantitativního uvolňování na znehodnocení dolaru.

Aby toho nebylo málo, na rozvíjejících se trzích v Asii preferují rovněž uvolněné měnové politiky. Mnohé země s negativními reálnými úrokovými sazbami tak vytlačují kapitál z bankovních depozit do "tvrdých aktiv" včetně zlata. "Akcelerující růst zlata nahání až hrůzu," tvrdí Peter Hambro, šéf britské společnosti Petropavlovsk zaměřující se čistě na investice do zlata.

Anketa: Bude zlato pokračovat v růstovém trendu?

Jedna z amerických bank se před časem vyjádřila, že pokud se QE3 (třetí kolo kvantitativního uvolňování) opravdu uskuteční, mohli bychom se vidět ceny zlata až kolem úrovně 5 000 USD za unci. Stříbro by se pohybovalo ve stejném trendu a mohlo by dosáhnout až na 1 000 USD za trojskou unci. Dolary by se kvůli rozsáhlému znehodnocení staly bezcennými papíry, za něž by nebylo možné skoro nic pořídit.

Euro

Diverzifikace do eur? Zbytečná námaha!

Čína, Rusko, Brazílie a ropné velmoci z Blízkého Východu diverzifikovaly celou minulou dekádu svých 7 bilionů dolarových rezerv do eur, aby omezily svou expozici v americké měně. Netušily, že problémy na obou stranách oceánu vypuknou ve shodném okamžiku. Protože Evropský měnový systém čelí existenční krizi, neexistuje už žádná jiná alternativa k dolaru - další "bezpečný přístav", který by zvládl absorbovat mohutné toky mezinárodního kapitálu. Trhy švýcarských franků a kanadských či australských dolarů jsou příliš mělké. A to je přesně ten pravý důvod, proč investoři upínají svůj zrak ke zlatu.

Některé "západní" centrální banky se před více než deseti lety zbavovaly svých zlatých rezerv na nejnižších úrovních medvědího trhu, čehož možná nyní hodně litují. Například Bank of England prodala na příkaz Gordona Browna v roce 1999 na pomyslném dně za 254 eur za unci, zatímco Rusko, Indie, státy Perského zálivu, Filipíny a Kazachstán nakupovaly.

Rekordní ceny: Sázka na zlato na 9 způsobů

Čína spustila nákupy s dlouhým zpožděním. Rozhodla se navýšit zlaté rezervy na 1 054 tun (54 mld. USD). Stříbrné rezervy by měly být navýšeny na 8 000 tun. Xin Bin, poradce v čínské centrální bance, však v červnu prohlásil, že je zapotřebí strategii centrální banky ohledně rezerv přehodnotit. Na místo papírových peněz rozkládajících se západních ekonomik by měla Čína investovat to strategických aktiv a akumulovat zlato při korekci.

Oživení zlatého standardu bude nakonec nevyhnutelné

Svět se de facto stále přibližuje k oživení zlatého standardu. Dokonce šéf světové banky Robert Zoellick se vyjádřil, že je čas na to "zvážit, jestli by zlatu neměla být opět přiřazena funkce mezinárodní referenční jednotky".

Švýcarský parlament přemýšlel o možnosti paralelní měny - "zlatého franku" a Utah dokonce uznal zlato jako státem uznávané platidlo pro vybírání daní.

Nový zlatý standard by se pravděpodobně mohl zakládat na určité formě supranacionálního platidla. Variantu jednotné globální měny Bancor navrhoval již na konci druhé světové války v Bretton Woods John Maynard Keynes. Mělo jít o koš 30 komodit, které by na rozdíl od samotného zlata nezpůsobovaly takové deflační tlaky.

Zdá se, že revize světového monetárního systému se stane tvrdou realitou, protože když měl šéf Fedu Bernanke odpovědět Kongresu na otázku ohledně role zlata - proč dnes lidé tolik šílí po blyštivém kovu - zmohl se jen na jednu větu: "Hledají zajištění před tím, co nazýváme krajní rizika: velmi velmi černé scénáře."

Bernanke na grilu: Zlato nejsou peníze a držíme ho, protože je to tradice!

Zdroj: Telegraph