Mladé trhy utrácí za zlato jako nikdy předtím
|

Mladé trhy utrácí za zlato jako nikdy předtím

Nejistota na trzích roste a investoři se uchylují k bezpečným přístavům. Mezi ty nejbezpečnější patří stále zlato. To roste od začátku února téměř nepřetržitě až na současnou hodnotu 1710 dolarů za trojskou unci. Mezi kupce ale nepatří jen individuální investoři a fondy, ale hlavně centrální banky mladých ekonomik.

Zlato Krize Rusko

Podle zprávy HDFC Bank investovaly za poslední rok centrální banky rozvíjejících se ekonomik do zlata přes 10 miliard dolarů. To je jen v tomto roce přes 180 tun zlata. Pokud to srovnáme s minulým rokem, je to více jak dvojnásobek.

Aktuální vývoj ceny zlata sledujte zde

Kolik koupily jednotlivé banky?

- Thajská centrální banka nakoupila v tomto roce zlato už dvakrát. Do svého trezoru přidala v červnu přes 19 tun a navýšila své zásoby na 127 tun.

- Rusko koupilo podle dostupných informací 5,85 tuny zlata. Zvýšilo tak své zásoby na 836,7 tuny. Na meziroční bázi je Rusko druhým největším kupcem zlata na světě. Za celkem 48 tun zaplatilo přes 2,5 miliardy dolarů.

- Tím největším kupcem zlata za poslední rok se stalo Mexiko. Tamní centrální banka nakoupila 98 tun.

- Jižní Korea také nezahálí. V posledních dvou měsících nakoupila přes 25 tun zlata. Pro Koreu to byla významná událost, jelikož se jednalo o první nákup zlata od roku 1998.

Na žebříček zemí, které disponují největšími zásobami zlata se podívejte zde

Zdroj: Business Insider