Londýnští vzbouřenci vs. akcioví tradeři: Kdo napáchá více škody?
|

Londýnští vzbouřenci vs. akcioví tradeři: Kdo napáchá více škody?

Šířící se chaos napříč Velkou Británií jen dodává na rostoucím strachu v celém světě. Lidé se snaží všemi prostředky uchránit to, co je pro ně cenné a nyní by mohlo být v ohrožení. Další den plný obav, kde tentokrát nečekaná síla davů znovu udeří. Pnutí je cítit v celé společnosti. Britští občané přihlížejí nevídaným nepokojům stejně bezmocně jako politici, kteří nemohou nalézt způsob, jak zastavit kolaps kapitálových trhů.

Banky Nepokoje a revoluce Dluhová krize Panika na trzích Evropské akcie
trader

Obě záležitosti mají až hrozivě mnoho společného. Bezhlavý chaos tažený chamtivostí destruuje už několik dnů akciové trhy. Příčinou vzniku je strach, frustrace, lakota a oportunistický cynismus vyplývající ze současného globálního prostředí. Zdá se, že rozum, racionální důvody a dlouhodobý horizont v dnešním světě "naruby" nemají místo.

"Novinářská kachna"

Ne, opravdu to všechno není způsobeno tím, že by najednou davy lidí prozřely a zahodily růžové brýle, které se jim po dlouhou dobu snažili vnutit politici se všemi výmysly, jak se ve vyspělém světě neustále zlepšuje životní úroveň díky vzkvétajícímu byznysu a obchodu. Akciové trhy se jak stádo dobytka splašily ve chvíli, kdy nad sebou spatřily velký černý mrak, který přičítaly konci světa. Investoři jsou zkrátka také jen lidé a ti mohou být často hloupí a sebedestruktivní.

Situace na evropských trzích se rapidně zhoršila ve chvíli, kdy ve středu do médií pronikly zprávy o chystaném snížení ratingového hodnocení Francie ze strany ratingových agentur, který by odsoudil druhou největší evropskou ekonomiku ke stejnému dluhovému martyriu, jako dnes již prožívá Řecko, Španělsko, Portugalsko a Itálie.

Krátkozraký útok na dluhopisy těchto těžce zkoušených zemí nemá z dlouhodobého pohledu žádnou logiku. Řetězová reakce zanechávající za sebou další a další evropské ekonomiky v plamenech, činí utrpení předlužených ekonomik ještě bolestnější a jen dramaticky ohrožuje budoucnost eura.

Zvyšující se požadované výnosy ze státních dluhopisů zemí PIIGS připomínají spíše filozofii "vydělej na cizím neštěstí". Nepřipomíná vám to něco? Stejný zájem sledují i mladíci v kapucích, když si odnášejí ze zdemolovaných obchodů drahé LCD televize, iPady a značkové oblečení.

Neopodstatněná reakce trhů má skutečně více společných rysů se splašeným stádem skotu na pastvě než s komunitou profesionálních obchodníků sledujících dlouhodobé cíle. Davová psychóza devastuje kolektivní zájmy. Podobně jako městské rabování britských gangů.

Investování: Nepropadněte davovému šílenství! Société Générale

Tak jako davy mladých výtržníků na základě zprávy o nešťastné přestřelce policie vyšly do ulic rabovat obchody, rozvášněné trhy spustily v reakci na informaci o možném snížení úvěrového ratingu Francie výprodeje finančních institucí.

Výsledek? Francouzské banky jako Société Générale, BNP Paribas a Crédit Agricole bezmocně přihlížely opovržení investorů nad jejich akciemi. Stejně jako nevinní obchodníci v Anglii sledovali neopodstatněné drancování svých obchodů. "Řádící" investoři, strachující se expozice tohoto bankovního tria v italském a řeckém dluhu, připravili tyto finanční instituce v mžiku o téměř 20 % tržní hodnoty. Přitom ratingové agentury již během dne fámu o snížení hodnocení Francie popřely. Poblázněné investory toto uvedení věcí na pravou míru od dalších bezhlavých výprodejů nijak neodradilo.

Imaginární pád banky

Proč útok na Société Générale ve čtvrtek pokračoval? Některé hlasy odkazovaly na zprávu z bulvárního plátku The Daily Mail, kde bylo uvedeno, že se tato banka nachází na pokraji finančního bankrotu. Redakce se 9. srpna veřejnosti za mylnou informaci omluvila. Novinář napsal článek, kde jako podklady využil seriál Le Monde, kde zinscenovali imaginární krizi této banky. Tuto zprávu vypustil do médií, aniž by se podíval na skutečné údaje o hospodaření banky nebo využil analýzu nezávislých odborníků. I přes vysvětlení omylu, se korekce na akciových trzích nekonala.

Jak zastavit rozvášněný dav?

Podstata problému tkví v tom, že jak jednou něco dav vyprovokuje k akci (nehledě na to, zda jde o opodstatněnou záminku, nebo ne), těžko nalezneme účinné opatření jak tomuto davu zabránit v dalším plenění. I přes důrazná varování, že policie začne tvrdě postupovat proti výtržníkům, jsme se zatím nedočkali toho, že by "neposlušní teenageři" zůstali sedět doma ve strachu, že by mohli být polapeni.

Podobně tak i veškeré pokusy politiků o nastolení klidu v Evropě selhávají. Nikdo nezná způsob jak ukončit rozpoutanou paniku. Otázkou zůstává, jestli vůbec něco takového existuje a není jediným lékem na šílené smýšlení davu čas, který vášně odvane stejně nečekaně, jako je na začátku přinesl.

Zdroj: globalspin.blogs.time.com