Burzovní kalendář 15. 8. - 19. 8. 2011
|

Burzovní kalendář 15. 8. - 19. 8. 2011

Investory v novém týdnu nejspíš znovu čekají velké výkyvy v hodnotách hlavních burzovních indexů, protože trhy mnohem více než jindy ovládají psychologické faktory, zásahy politiků a regulátorů. Pražská burza by mohla po skoro dvouciferné ztrátě v minulém týdnu alespoň na chvilku zastavit propad. Zlepšení nálady by mohly přinést čtvrteční hospodářské výsledky pojišťovny VIG.

Wall Street

Obchodování na Wall Street v minulém týdnu snad ve všech parametrech připomínalo jízdu na horské dráze. Za extrémní volatilitu, kterou nyní vidíme na trzích, můžeme podle některých pozorovatelů "poděkovat" ratingové agentuře S&P.

"Agentura S&P spustila požár v zaplněném divadle," říká obrazně řečeno Thomas Lee, hlavní investiční stratég z J.P. Morgan a dodává: "Byl to velmi nezodpovědný krok, který trhy paralyzoval."

Index Dow Jones minulý týden tak prožil dva ze svých historicky nejlepších jednodenních růstů, a to v úterý a ve čtvrtek, a také dva ze svých největších poklesů, které byly v pondělí a ve středu. Za celý týden nakonec ztratil 1,7 % ze své hodnoty. Od začátku roku však celkově ztrácí již jedenáct procent.

Když už je řeč o burzovní statistice poklesů burzovních indexů, tak je důležité poznamenat, že index světových akcií MSCI World Equity se již od svých květnových maxim propadl o více než 20 procent, což je okamžik, kdy se dá mluvit o medvědím trhu.

Aby negativních informací nebylo málo, tak se minulý týden více než jindy začalo mluvit o návratu recese.

"Šance, že světovou ekonomiku brzy postihne recese je více než padesátiprocentní," řekl v týdnu v rozhovoru pro Wall Street Journal profesor Nouriel Roubini.

Ještě dál jde v negativních vizích známý komentátor a investor Mark Faber.

Jak Roubini, tak Faber jsou však "skalní medvědi", ale řada jejich předpovědí vyšla, takže když si odmyslíme armagedon, měli by investoři minimálně zvážit, jestli není vhodné mít větší podíl v hotovosti, kterou by mohli později použít na levnější nákupy.

Anketa: Je čas přesunout peníze z investic do hotovosti?

"Stovky novinových titulků hlásají: Spojené státy padnou. To je ale nesmysl. Není důvod vyklízet pozice. Trh je stále silný a akcie se v nejbližší době nikterak závratně nepropadnou. Samozřejmě je nutné si stále dobře vybírat. Kvalitní tituly, hlavně ty dividendové, mohou stále vynést investorům dostatek peněz," říká burzovní guru a naopak velký býk James Altucher.

O tom jestli se již začnou na trh vracet býci, mohou v novém týdnu na Wall Street rozhodnout některé makroindikátory jako je například úterní průmyslová výroba nebo čtvrteční čísla z nemovitostního trhu a samozřejmě závěr výsledkové sezóny, kterou obstará například největší maloobchodní řetězec Wal-Mart Stores nebo výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard.

datum událost
15/8-19/8 Výsledková sezóna (Hewlett-Packard, Wal-Mart Stores, Home Depot)
16/8 Průmyslová výroba
18/8 Prodeje stávajících domů
18/8 Předstihové ukazatele

Pražská burza

Pražská burza zažila jeden z nejhorších a nejkolísavějších týdnů v historii. Index PX během jednotlivých obchodních seancí doslova lítal oběma směry. Negativní závěry převažovaly a za týden si nakonec odmazal 9,5 procenta.

Nejvíce na frak dostávaly banky, především Komerční banka, která kvůli spekulacím, co se stane s její matkou Société Générale, ztratila za týden skoro 16 % a od začátku roku 2011 je dokonce 28 % v mínusu.

Mezi další velmi ztrátové akcie se zařadil ČEZ (-10 %), který bude příští týden oznamovat své hospodářské výsledky. V plusu zakončila po dobrých hospodářských číslech technologická společnost KIT Digital (+9 %). Dřív než čekala, dala na stůl svá čísla společnost AAA Auto. I přes meziroční více než stoprocentní nárůst provozního zisku však nedokázala zastavit propad svých akcií (-8,4 %).

Ztrácely také akcie uhelné společnosti NWR, která podle vyjádření jejího finančního ředitele Marka Jelínka pro Investiční web, čeká letos stale velmi silnou poptávku po uhlí a koksu

V novém týdnu se investoři budou soustředit na úterní obálku s hospodářskými čísly ČEZu.

“Čekáme meziroční propad čistého zisku o 28 procent,” napsal ve svém reportu Petr Bártek, burzovní analytik České spořitelny.

Je ale pravděpodobné, že tyto negativní odhady již akcie ČEZu minimálně částečně odráží v současném tržním ocenění a další silný propad by mohlo spustit jen zhoršení celoročního výhledu od managementu společnosti.

Krátkodobý výhled na české akcie: srpen 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

Další společností na české výsledkové listině je pojišťovna VIG, která podle odhadů J&T Banky oznámí růst čistého zisku o 7,4 procenta a nejspíš znovu potvrdí, že její expozice na dluhy zemí PIIGS jsou velmi omezené.

Pražská burza se však řadí stále mezi rozvíjející se trhy, které nyní vysílají řadu signálů o zpomalování hospodářského růstu a proto budou objednávky z Londýna či New Yorku znovu výrazně spolurozhodovat o vývoji indexu PX.

datum událost
16/8 ČEZ - hospodářské výsledky
16/8 Hrubý domácí produkt
18/8 VIG - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Evropa

Západoevropské akciové trhy, stejně jako americké, prožily v minulém týdnu mimořádně kolísavé obchodování a hlavní indexy již potřetí v řadě zakončily týden ve ztrátě (DJ EUROSTOXX 50 -1 %).

Nejvíce vzrušení zažil parket pařížské burzy, který reagoval na neověřené zprávy o snížení ratingu Francie ve středu patnáctiprocentním poklesem. (pozn. část ztrát index CAC40 po demenci této informace později v týdnu vymazal)

Tradičně divoké obchodování měly na evropských parketech banky, když nejvíce pozornosti na sebe strhla Société Générale, která byla také zasažena vlnou spekulací o jejím finančním zdraví.

Banky v závěru týdne od další vlny výprodejů minimálně dočasně zachránilo nové regulatorní opatření, které zakazuje spekulace na pokles s jejich akciemi.

Podobný krok udělali v roce 2008 na druhé straně Atlantiku, ale od pádu bankovních akcií to investory stejně dlouhodobě neochránilo.

Zákaz short-sellingu = propad finančního sektoru o 48 %

Náladu investorů v týdnu ještě navíc zhoršovaly živé obrázky rabování v britských metropolích, které se zatím nedaří nějak radikálně zastavit.

Londýnští vzbouřenci vs. akcioví tradeři: Kdo napáchá více škody?

Velký vliv na osud evropských akcií bude mít úterní schůzka německé kancléřky Merkelové s francouzským ministerským předsedou Sarkozym.

Okrajově se investoři mohou zajímat o makroekonomická čísla. Mezi důležité se zařadí například úterní hrubý domácí produkt za celou EU.

datum událost
15/12-19/8 Výsledková sezóna (MOL, OTP)
16/8 Hrubý domácí produkt v EU a SRN
16/8 Politické setkání Merkelové se Sarkozym
17/8 Inflace - index spotřebitelských cen

Návod, jak zachránit zadluženou Evropu