4 grafy, které z vás udělají medvěda
|

4 grafy, které z vás udělají medvěda

Akciové trhy nyní zažívají jedno ze svých nejkolísavějších období v historii a řada investorů po velkých výprodejích velmi seriózně zvažuje nákup levných akcií. Následující grafy, které z burzovních almanachů připravil server Dshort.com vás přesvědčí, že být nyní býkem může být slušně řečeno velmi ošemetné.

Medvědí trh

Americké akcie se dnes obchodují za dvacetinásobek svých zisků (P/E), což je při pohledu na 125letou historii grafu prof. Shillera stále hodně. Navíc nyní vykazují americké společnosti rekordní ziskové marže, což v současném klimatu diskusí o návratu recese přece jen omezuje prostor pro jejich růst. Celkově jsou tedy akcie podle tohoto parametru (P/E) stále předražené.

S&P500: Historiský vývoj P/E od prof. Shillera

pozn. modrá=P/E, červená=10letá úroková sazba

Další graf porovnává současný medvědí trh s legendárními medvědími trhy po krachu na Wall Street v roce 1929 a japonském burzovním krachu, který začal v devadesátých letech minulého století. Aktuální medvědí trh (modrá čára) je stále přibližně v půlce cesty ke svému dnu. Vyjádřeno v nominální podobě (bez inflace) je index S&P500 stále ještě více než dvacet procent pod svým vrcholem před jedenácti lety. V komparaci s medvědím trhem v 30 letech minulého století a japonským medvědím trhem se zdá, že ten současný teprve odstartoval.

Porovnání medvědích trhů v nominálních hodnotách

To, že stále můžeme mluvit o medvědím trhu, ukazuje stejný graf, kde je ale navíc zohledněna inflace. Index S&P500 od svých maxim neztrácí 22,8 %, ale dokonce 41,8 %. Podobnost s 30 lety minulého století a japonským medvědím trhem je zde ještě více patrná.

Porovnání medvědích trhů v reálných hodnotách

Proč by ale současný medvědí trh musel nutně kopírovat ty nejvíce hrůzostrašné medvědí trhy v minulosti? Bližší pohled na medvědí trh v období let 1966 až 1982 potvrzuje, že i zde je prostor pro další oslabování akcií.

Porovnání současného medvědího trhu s medvědím trhem 1966-1982