Nick Beecroft (Saxo Bank): Ruce pryč od akcií!
|

Nick Beecroft (Saxo Bank): Ruce pryč od akcií!

Svět čeká bouře, je čas na bezpečný přístav. Ten nabízí mimo jiné i singapurský dolar a nebo korejský won. Stejně tak investice ochrání i americké dluhopisy. A to i přesto, že agentura S&P nedávno snížila Spojeným státům rating, tedy známku důvěry. V rozhovoru pro Investiční web to řekl konzultant banky Saxo Nick Beecroft, který naopak varuje před akciemi.

Státní dluhopisy Eurozóna Dluhová krize
Nick Beecroft

Co v tuto chvíli rozhoduje o směru, kterým se trhy napříště vydají; co obchodníky zajímá?

Myslím si, že jde jen a pouze o krizi eurozóny. Ta je přitom jednou z kapitol knihy s názvem strach z dluhu; to je jistě možné říci. Ale ono je to skutečně zadlužení eurozóny, co teď hýbe trhy. Nebo alespoň jimi hýbe mnohem více, než například snížení amerického ratingu. To mělo minulý týden, řekl bych, jen omezený vliv.

Čekáte, že budou zprávy z Evropy, respektive eurozóny, i nadále přispívat k vysoké volatilitě – čekáte, že prudké pohyby nahoru i dolů budou na trzích pokračovat?

Myslím si, že v dalších šesti měsících budeme čelit vysoké volatilitě. Prostě proto, že se liší, jak rychle na věci reagují trhy a jak rychle na věci zvládají reagovat politické špičky eurozóny. I když budeme vycházet z toho, že současné trable skončí dobře – a tím by podle mě byl vznik fiskální unie – tak to bude trvat přinejmenším šest měsíců, než se dobereme něčeho hmatatelného. A trh je schopný za šest měsíců ujít kus cesty.

Jinými slovy, investorům teď radíte zahodit technickou analýzu a soustředit se na zprávy z Bruselu, Německa a od dalších významných hráčů v rámci eurozóny. Je to tak?

Přesně tak. Zároveň bych poradil, aby teď sázeli na defenzivu. V praxi to znamená, že podle mě ještě není čas hrát si s ohněm, tedy s akciemi. Mojí volbou by byli měny považované za bezpečné přístavy. Asi ne švýcarský frank. Ten je totiž nadhodnocený a je možné čekat, že s tím národní banka nebo vláda něco udělá. Namísto toho bych se díval na východ: singapurský dolar, tchajwanský dolar a nebo korejský won mohou teď být dobrou volbou.

Připravte se na pád dolaru: 9 nových bezpečných přístavů

Co dluhopisy – jak moc se vám v tuto chvíli líbí; respektive, které se vám líbí?

Myslím si, že je také lze považovat za bezpečné přístavy. Americké, britské a německé dluhopisy si podle mě tento statut mohou udržet. Schválně jsem je přitom seřadil tak, jak se mi zamlouvají. Pořád totiž dávám přednost americkým dluhopisům. Je totiž dost dobře možné, že se výnos z desetiletých dostane pod 2 procenta. Co se pak německých dluhopisů týče, tak nad těmi se vznáší oblak nejistoty. To je spojeno s možností, že se eurozóna přemění ve fiskální unii. Proto bych u něměckých dluhopisů trochu zaváhal. Nicméně, americké a britské dluhopisy vypadají dobře. O tom jsem přesvědčen.

To jsou tedy nástroje, u kterých dáváte palec nahoru; kde je naopak dolů, kde říkáte ne?

Pro mě to jsou akcie. Na ně je podle mého názoru příliš brzy. Víte, někteří lidé říkají, že zisky vypadají dobře. Ale to je ukazatel, který se dívá dozadu. No a pokud v příštím půlroce dojde ke zpomalení ekonomiky – ne nutně recesi, jen zpomalení –, což já očekávám, pak zisky budou pod tlakem. Proto říkám: v tuto chvíli dejte od akcií ruce pryč.