Burzovní kalendář 22. 8. - 26. 8. 2011
|

Burzovní kalendář 22. 8. - 26. 8. 2011

Snad jen šéf Fedu Ben Bernanke nebo evropští vrcholoví politici mohou svými přísliby zabránit dalšímu ztrátovému týdnu na vyspělých trzích. Investoři si také nenechají uniknout řadu důležitých makroindikátorů, z nichž nejdůležitější budou k mání až v samotném závěru týdne. Parket pražské burzy čeká předposlední várka hospodářských čísel včele s uhelnou NWR.

Wall Street

Hlavní americké akcie pokračovaly také v minulém týdnu ve výprodejích (S&P 500 -4,7 %). Obavy z recese a stále nevyřešená evropská dluhová krize přinesla největší čtyřtýdenní propad od května 2009.

Největší ztráty zaznamenaly v týdnu technologické firmy, naopak akcie rozvodných firem se dokázaly udržet v zisku. Obchodování po celý týden znovu provázela vysoká kolísavost, což ilustruje index volatility VIX, který se drží stále nad 40 body.

Právě vysoká kolísavost trhů nyní při rozhodování nahrává více než jindy technické analýze.

"Investoři by měli snižovat své pozice na úrovni 1 200 až 1 250 na indexu S&P500 a přikupovat okolo 950 až 1 000. V rámci indexu Dow Jones pak prodávat okolo 11 300 až 11 700 a nakupovat v pásmu 9 000 až 9 400," tak vidí nové obchodní pásmo stratég z Bell Curve Trading.

"Makroekonomická čísla z uplynulého týdne ještě více zvýšila pravděpodobnost recese a zdá se, že se finanční krize dostává do reálné ekonomiky," říká akciový stratég Lars Kreckelz investiční společnosti Exane.

David Rosenberg: Jak zajistit portfolio proti přicházející recesi

Na trhu stále ještě existuje velká skupina investorů, která i přes varování, že ekonomický růst nebude tak velký jako se zdálo zkraje roku, stále věří, že recese nakonec nebude a aktuální kurzy akcií jsou zajímavé k nákupu.

říká Abby Joseph Cohenová z Goldman Sachs, podle které je navíc recese stále málo pravděpodobná.

Jak může s případnou recesí "zatočit" samotná centrální banka se mohou dozvědět investoři od Bena Bernankeho, který vystoupí v pátek v rámci výročního zasedání Fedu. Bernanke nejspíš v Jackson Hole neodstartuje další vlnu podpory ekonomiky nazývanou jako kvantitativní uvolňování, ale může naznačit, jaké další možnosti má k dispozici Fed a svým způsobem uklidnit trhy.

7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou

Investoři se také musí v týdnu připravit na řadu důležitých makroekonomických čísel. Nejdůležitějším bude páteční hodnota hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí. Svoji váhu mohou mít i úterní čísla z nemovitostního trhu a závěr výsledkové sezóny.

datum událost
22/8-26/8 Výroční zasedání Fedu v Jackson Hole
22/8-26/8 Výsledková sezóna (Heinz, AMAT, BHP Billiton)
23/8 Prodeje nových domů
24/8 Zboží dlouhodobé spotřeby
26/8 Hrubý domácí produkt za II. čtvrtletí
26/8 Index důvěry univerzity v Michiganu

Nick Beecroft (Saxo Bank): Ruce pryč od akcií!

Pražská burza

České akcie úspěšně v týdnu odolaly propadům na vyspělých trzích a skončily přibližně tam, kde předminulý pátek (index PX - 988 bodů). Česká výsledková sezóna navíc nepřinesla kromě předčasného úniku informací o výsledcích ČEZu nic mimořádného. Akcie ČEZu i přes mírně horší provozní výsledky hospodaření za týden přidaly 1,5 %.

S hospodářskými čísly přesně podle odhadů analytiků přišla pojišťovna VIG, která však za týden odmazala ze své tržní hodnoty okolo 6 procent, a to především díky špatné náladě, kterou provází obchodování finančních titulů na západoevropských burzovních parketech.

Poslední třetinu české výsledkové sezóny odstartují v týdnu čísla od uhelné společnosti NWR.

"V případě NWR očekáváme růst provozního zisku EBIT o 88 % na 135 mil. EUR, především díky lepším cenám uhlí," napsal ve svém výhledu Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Další společností, která prozradí svá čísla, bude výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Společnost by se měla v meziročním srovnání pochlubit nárůstem čistého zisku o více než dvě stě procent.

Hospodářské výsledky také zveřejní relativní nováček na kurzovém lístku pražské burzy Fortuna. Ta by měla za první pololetí vykázat růst zisku o třicet procent na 9,4 mil. Eur.

"Fortuna vykazuje stále velmi solidní dynamiku růstu," tak vidí hospodaření Fortuny burzovní analytik Václav Kmínek z České spořitelny, jehož aktuální investiční doporučení na akcie Fortuny zní "akumulovat".

datum událost
24/8 NWR - hospodářské výsledky
25/8 Fortuna - hospodářské výsledky
25/8 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Evropa

Vyspělé evropské trhy mají za sebou další týden v červených číslech, když celoevropský index Eurostoxx600 ztratil 6,1 %. Evropské akcie se tak již plně pohybují v učebnicovém medvědím teritoriu, ze kterého je neosvobodilo ani úterní setkání představitelů Německa a Francie, které stále nenalezly jasnou cestu, jak zastavit evropskou úvěrovou krizi.

"Dluhová krize neskončí dřív, než politici dovolí Řecku zbankrotovat a upustit eurozónu," říká šéf William Browder, ředitel investiční společnosti Hermitage Capital Management.

Výprodeje na západoevropských trzích probíhaly i přes to, že evropské akcie se již obchodují pod svým dlouholetým průměrem P/E (poměr zisků vůči ziskům na akcii), které je 12,2. Aktuálně se dají evropské akcie koupit v průměru za 9,2násobek svých zisků.

Nízké P/E však není automaticky signálem k nákupu a například podle BNP Paribas by investoři měli případné krátké růstové okamžiky na evropských burzách spíš využívat k prodejům.

V novém týdnu budou investoři znovu sledovat kroky politiků, když se v úterý potkají ministři financí Německa a Francie, kteří se mimo jiné budou věnovat evropskému mezibankovnímu trhu, který v řadě parametrů začíná zamrzat, stejně jako tomu bylo na Wall Street na podzim roku 2008.

Čeká evropské banky scénář z roku 2008?

Investoři budou v týdnu sledovat řadu makroekonomických indikátorů, jako jsou německé indexy důvěry ZEW a IFO.

datum událost
22/12-28/8 Výsledková sezóna (Heineken, Credit Agricole)
23/8 ZEW - index důvěry v Německu
24/8 Index nákupních manažerů v EU
24/8 IFO - index podnikatelské důvěry

Začátek konce eurozóny?