Finanční krize č. 2: Nejlepší je nyní nic nedělat, radí londýnští burziáni
|

Finanční krize č. 2: Nejlepší je nyní nic nedělat, radí londýnští burziáni

Situace na kapitálových trzích je nyní velmi vypjatá a burziáni v hlavních finančních centrech světa, jako je například londýnská City, mluví hlavně o ztrátě důvěry, návratu recese, začátku medvědího trhu a přirovnávají situaci k pádu investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. Server CNBC.com udělal anketu v místech, kde se snaží makléři alespoň na chvíli odpoutat od monitorů. V proslulých londýnských pubech.

Čína Rating Dluhová krize Panika na trzích Nejistota na trzích
City

"Červenec a srpen jsou vždy klidnými měsíci, protože v evropských zemích jako je např. Itálie si lidé berou dovolenou skoro na celý měsíc. Myslím, že by šly trhy dolů i tak, ale nedostatek likvidity stupňuje negativní vliv špatných zpráv," říká jeden z traderů.

Hodně makléřů mluví také o budoucích hrozbách jako je recese v USA, zpomalení čínské ekonomiky nebo další debetní krizi v Evropě.

"Druhá část roku bude velmi zlá. Nechce se mi nic kupovat ani prodávat, protože se bojím o svoji práci", říká trader z jedné velké investiční banky. "V současné době je tolik nejistoty na trzích, že s tím skutečně nic nenaděláte."

"Faktor strachu je všude kolem, o tom není pochyb. Snížení amerického ratingu a hrozba, že zpomalí Čína a s ní globální poptávka po zboží a službách zasáhne Německo, je jedním z důvodů, proč mít strach," podotýká další z oslovených makléřů.

Tradeři se shodují, že politici nemají dostatek síly a snahu věci řešit a to přináší na trh více kolísavosti. Všichni vědí, že Německo nenechá padnout euro, protože je s ním tamní ekonomika svázána na "život a smrt."

"Němci potřebují jednotnou měnu, aby mohli vyvážet, a proto udělají všechno proto, aby euro zachránili."

Situace není vypjatá jen na akciovém trhu, ale svoji noční můru má evropský trh s dluhopisy.

"Tradeři se například snaží usmlouvat extra bonus k výnosu německých 20letých státních dluhopisů, což jen ukazuje, jak málo je na trhu důvěry," tak situaci popisuje jeden z dluhopisových makléřů a dodává: "Všichni stahují své rizikové sázky, a když už něco udělají, tak to jsou příkazy na zavření spekulací na pokles. Na straně poptávky toho moc neuvidíte."

Na trhu je obrazně řečeno tuna volatility, ale ani trochu likvidity a hodně mladých makléřů, kteří jsou vyděšeni cokoliv koupit či prodat, protože jejich nadřízení jsou na dovolených a nechtějí si nadělat problémy, kdyby se ve svých obchodech mýlili. Tradery také trápí, že na trhu chybí důvěryhodné informace a trh reaguje na základě neověřených zpráv a fám, což samozřejmě jen zvyšuje růst kolísavosti.

Například "šeptanda", že banka Société Générale neustojí svoji expozici na řecký dluh a bude potřeba, aby ji zachránila francouzská vláda, výrazně ovlivňují obchodování. Tradeři tak všeobecně nevěří oficiálním burzovním zprávám, které dostávají, a raději se obrací pro radu na Twitter.

"Tradeři komunikují přes Twitter, což jim umožňuje zasáhnout jedním tweetem velkou skupinu lidí a nikdo vás v práci nezastaví, protože jde o osobní komunikaci. Není náhodou, že drby okolo možného krachu Société Générale patřily na Twitteru v posledních týdnech k nejdiskutovanějším.

Když už by investorům londýnští burziáni přece jen něco radili, tak jejich rada zní:

"Držte komodity, mějte zlato jako bezpečný přístav a investujte na rozvíjejících se trzích, ale v okamžiku, kdy čínská poptávka zkolabuje, se s růstem komodit rozlučte.

Jeden z traderů mezi doušky piva popsal náladu na svém pracovišti následovně:

"Nejlepší je nyní nic nedělat, protože pokaždé, když zariskujete, ztratíte peníze a to platí i v případě, že se chcete rizika zbavit a prodáváte své pozice, protože znovu proděláte. Nejlepší, co vám radím, je odjet na pěknou dlouhou dovolenou a doufat, že ten poprask, než přijedete, pomine.

"Samozřejmě klienti o tomto přístupu nechtějí moc slyšet, ani banky, kde pracujete, a není to určitě ideální, že s tím každý den vstáváte a jdete do práce, ale prostě to tak je," říká jeden z londýnských traderů a jeho kolega na baru doplňuje:

"Nemyslím, že nás čeká více špatných zpráv, jako bylo snížení amerického ratingu. Co je ale důležité, je nechat špatným zprávám čas, aby se mohly "vykrystalizovat". Věci se mohou urovnat v září nebo říjnu. V současné době se ale také snažím raději neobchodovat."

Zdroj: CNBC