Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!
|

Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!

Americké dluhopisy nabízejí falešný pocit bezpečí. Nad papírovými penězi se vznášejí otazníky. A vývoj na akciových trzích prostě nedává smysl. Zlaté cihly jsou nejen proto v tuto chvíli tou správnou volbu. Ve svém mikropohledu na současné tržní turbulence to Investičnímu webu řekl hlavní makroekonom londýnské pobočky ING Rob Carnell.

Americká ekonomika Státní dluhopisy Zlato
Rob Carnell

Pád, chvilková stabilizace, a opětovný sešup. Tak vypadalo posledních 14 dnů. Názory akciových analytiků na to, co nás čeká dál, se liší jako noc a den. Jak to vidí makroekonom?

Tak mě vždycky překvapí, když akcie udělají to, co mají ve zvyku dělat. Přijde mi totiž, že jejich pohyb často není podpořen tím, na co se zaměřuji – tedy makroekonomickými fundamenty. Akcie si žijí svým životem, který z makra vychází, ale který na něm může být nezávislý. Například s nimi, pochopitelně, hodně hýbe politika. Anebo například ten současný strach, který trhy ovládá. To je něco, co nemůžu přenést do grafu; něco, co nelze předpovědět. Přitom když se to objeví, způsobí to většinou velké výkyvy.

Je to jenom politika, respektive obavy z toho, co politici udělají, anebo neudělají. Co podle vás způsobuje ty současné obrovské turbulence na akciových trzích?

Stále častěji se v této souvislosti mluví i o počítači řízeném obchodování. Když se totiž objeví nějaká nepříliš dobrá zpráva, tak tyto výkonné "krabice zaparkované v blízkosti obchodních parketů" mohou prohloubit pád. Alespoň, pokud je na trzích taková situace, jaká na nich teď je. Ano, myslím si, že přispívají k extrémní volatilitě. Trhy většinou rostou pomalu, sešup je ale vždy rychlý. A já si myslím, že počítači řízené obchodování k tomu přispívá. Proto by se na něj politici mohli zaměřit. Pokud tedy chtějí trhy trochu uklidnit.

7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou Akciové trhy tedy považujete za, řekněme, iracionální. Neplatí to ale – alespoň v poslední době – i o dalších trzích? Nehýbou i jimi teď politika a fámy více než fundamenty?

Tak to je pravda. Do značné míry. Pokud se ale zaměříte na volatilitu na těchto trzích, tak zjistíte, že je tam ten rozpor mezi trhem a fundamenty méně průkazný. Třeba americké dluhopisy. Jistě, přišly o svou známku kvality. Ale i tak jsou považovány za nejbezpečnější na světě – o čemž já silně pochybuji. Jejich výnosy na konci týdne padly pod 2 procenta. A trh od Fedu nic nečeká – vedení Fedu řeklo, že sazby nezvýší až do poloviny roku 2013. Trh to pak v podstatě započítal až do konce roku 2013. To je jeho optikou celá věčnost. Jinými slovy, žádné utahování se nečeká. Ale i tak v tom je možné najít jistý smysl.

Říkáte jistý smysl. To znamená, že tam vidíte jisté rozpory...

Skutečný výnos z dluhopisů je plus mínus na nule. Nepřijde mi to jako úplně smysluplné. Znamená to totiž, že by se růst během příštích deseti let v Americe měl pohybovat kolem nuly. Přitom jde o ekonomiku, která roste ročně o procento i tehdy, když nikdo nebohatne. Jen proto, že se zvyšuje počet obyvatel. Trh proto říká – pokud se růst populace nezmění – že každý zchudne každoročně o procento. A to z mého pohledu nedává moc smysl. Americká ekonomika pořád roste. Situace na trhu práce se lepší. Maloobchodní tržby rostou. Průmyslová produkce je v černých číslech – není to moc dobré, ale je zkrátka "v černých". Je tu spousta dobrých zpráv. Jistě, ne skvělých, ale vcelku dobrých.

Na rozdíl od mnohých škarohlídů predikujících výrazné ochlazení, anebo i recesi si tedy myslíte, že na tom Amerika není tak špatně, jak se teď alespoň na pohled může zdát?

Kdyby akciové trhy nedělaly to, co dělají – a kdyby ve čtvrtek nepřišlo to naprosto katastrofální čtení filadelfského Fedu, které je ale jen regionální – tak bychom asi říkali: ono to nevypadá zase tak špatně. Jistě, možná, že nám ony regionální indikátory říkají něco hodně důležitého. Možná, že se příští měsíc dozvíme, že to, co zažíváme, je volný pád. Ale než se něco podobného potvrdí, tak budu i nadále mírně optimistický. A budu doufat, že trhy začnou brát trochu víc v potaz zdravý rozum a trochu víc od sebe věci odlišovat.

Zlatý nuget

...odlišovat například i to, že je něco jiného důvěra ve stabilitu amerických dluhopisů a něco jiného jejich skutečná, fundamenty podepřená pozice, jak jste naznačil?

Proč myslíte, že říkám, že nejsou americké dluhopisy až tak bezpečným přístavem? Tou nejjednodušší odpovědí je: deficity a úrovně amerického dluhu nejsou udržitelné. Tedy, nejsou udržitelné, pokud se země bude držet rozpočtových plánů, na kterých se nedávno Demokraté a Republikáni shodli. Podle našich odhadů jsou totiž dohodnuté škrty o dva biliony menší, než by bylo potřeba. A to teď platí dvojnásob. Obama se totiž nechal slyšet, že hodlá prodloužit daňové odpustky na mzdy, které se zavedly na počátku roku. To sice může dávat smysl ze striktně makro pohledu – může to trhu práce dodat jistý pozitivní impuls – ale rozhodně to nepřispěje k tomu, aby se poměr dluhu k HDP nadále nezvyšoval.

Podle vás je tedy možné, že se americký dluh vymkne kontrole?

Už teď je veřejný dluh na úrovni 70 procent. A to se za současných podmínek nezlepší. Naopak, v roce 2021 se zadlužení dostane na 95 a možná až na 100 procent. A stále bude růst. Což mě rozhodně nepřesvědčuje o tom, že bych měl kupovat americké dluhopisy. Víte, já se obávám, že američtí politici nezvládnou najít společnou řeč. A přitom je třeba najít rychlé řešení současné situace. Jakmile se totiž dluh dostane k nějakým 90 procentům, věci začnou být hodně problematické. Trhy vás totiž začnou hodně tvrdě trestat.

Co tedy nakupovat? Jak to vidí makroekonom?

To, co podle mě dává v tuto chvíli smysl, je investice do hezké, blyštivé, žluté verze dolaru. Té se říká zlato. Popravdě, ne vždy jsem tomu věřil. Ale v poslední době mám čím dál tím větší pochybnosti o papírových penězích, jejichž hodnotu někdo zaštiťuje svým slibem. V Británii je na librách řečeno, "slibuji, že majiteli zaplatím"; v Americe vám pak dolar radí, ať věříte Bohu. A to já nechci – já se nechci spoléhat na to, že mé bohatství ochrání Bůh. Já chci něco, o čem jsem přesvědčen, že budu moci směnit. A proto říkám: zlato!

Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril
včera v 18:11

Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril

Japonský premiér Šinzó Abe se v sobotu shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je třeba urychlit společné...
Japonsko Rusko Politika
Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený
včera v 17:48

Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený

Premiér v demisi Andrej Babiš v sobotu na festivalu Re:publika v Brně uvedl, že český vstup do eurozóny, a tedy...
Česká republika Česká koruna Eurozóna
RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou…
včera v 11:08

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou cenu?

Poté, co byl Donald Trump zvolen v roce 2016 prezidentem USA díky slibu, že Americe opět vrátí její velikost a oživí...
Ocelářské firmy Spojené státy americké (USA) Průmysl
Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl
včera v 09:16

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně klesl. Antimonopolní úřad...
Fúze a akvizice Česká republika Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
25. 5. 2018 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
25. 5. 2018 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
25. 5. 2018 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
25. 5. 2018 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
25. 5. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
25. 5. 2018 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
25. 5. 2018 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
25. 5. 2018 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
25. 5. 2018 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
25. 5. 2018 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
25. 5. 2018 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
25. 5. 2018 16:15

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
25. 5. 2018 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
25. 5. 2018 15:51

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
25. 5. 2018 15:20

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna