Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!
|

Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!

Americké dluhopisy nabízejí falešný pocit bezpečí. Nad papírovými penězi se vznášejí otazníky. A vývoj na akciových trzích prostě nedává smysl. Zlaté cihly jsou nejen proto v tuto chvíli tou správnou volbu. Ve svém mikropohledu na současné tržní turbulence to Investičnímu webu řekl hlavní makroekonom londýnské pobočky ING Rob Carnell.

Americká ekonomika Státní dluhopisy Zlato
Rob Carnell

Pád, chvilková stabilizace, a opětovný sešup. Tak vypadalo posledních 14 dnů. Názory akciových analytiků na to, co nás čeká dál, se liší jako noc a den. Jak to vidí makroekonom?

Tak mě vždycky překvapí, když akcie udělají to, co mají ve zvyku dělat. Přijde mi totiž, že jejich pohyb často není podpořen tím, na co se zaměřuji – tedy makroekonomickými fundamenty. Akcie si žijí svým životem, který z makra vychází, ale který na něm může být nezávislý. Například s nimi, pochopitelně, hodně hýbe politika. Anebo například ten současný strach, který trhy ovládá. To je něco, co nemůžu přenést do grafu; něco, co nelze předpovědět. Přitom když se to objeví, způsobí to většinou velké výkyvy.

Je to jenom politika, respektive obavy z toho, co politici udělají, anebo neudělají. Co podle vás způsobuje ty současné obrovské turbulence na akciových trzích?

Stále častěji se v této souvislosti mluví i o počítači řízeném obchodování. Když se totiž objeví nějaká nepříliš dobrá zpráva, tak tyto výkonné "krabice zaparkované v blízkosti obchodních parketů" mohou prohloubit pád. Alespoň, pokud je na trzích taková situace, jaká na nich teď je. Ano, myslím si, že přispívají k extrémní volatilitě. Trhy většinou rostou pomalu, sešup je ale vždy rychlý. A já si myslím, že počítači řízené obchodování k tomu přispívá. Proto by se na něj politici mohli zaměřit. Pokud tedy chtějí trhy trochu uklidnit.

7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou Akciové trhy tedy považujete za, řekněme, iracionální. Neplatí to ale – alespoň v poslední době – i o dalších trzích? Nehýbou i jimi teď politika a fámy více než fundamenty?

Tak to je pravda. Do značné míry. Pokud se ale zaměříte na volatilitu na těchto trzích, tak zjistíte, že je tam ten rozpor mezi trhem a fundamenty méně průkazný. Třeba americké dluhopisy. Jistě, přišly o svou známku kvality. Ale i tak jsou považovány za nejbezpečnější na světě – o čemž já silně pochybuji. Jejich výnosy na konci týdne padly pod 2 procenta. A trh od Fedu nic nečeká – vedení Fedu řeklo, že sazby nezvýší až do poloviny roku 2013. Trh to pak v podstatě započítal až do konce roku 2013. To je jeho optikou celá věčnost. Jinými slovy, žádné utahování se nečeká. Ale i tak v tom je možné najít jistý smysl.

Říkáte jistý smysl. To znamená, že tam vidíte jisté rozpory...

Skutečný výnos z dluhopisů je plus mínus na nule. Nepřijde mi to jako úplně smysluplné. Znamená to totiž, že by se růst během příštích deseti let v Americe měl pohybovat kolem nuly. Přitom jde o ekonomiku, která roste ročně o procento i tehdy, když nikdo nebohatne. Jen proto, že se zvyšuje počet obyvatel. Trh proto říká – pokud se růst populace nezmění – že každý zchudne každoročně o procento. A to z mého pohledu nedává moc smysl. Americká ekonomika pořád roste. Situace na trhu práce se lepší. Maloobchodní tržby rostou. Průmyslová produkce je v černých číslech – není to moc dobré, ale je zkrátka "v černých". Je tu spousta dobrých zpráv. Jistě, ne skvělých, ale vcelku dobrých.

Na rozdíl od mnohých škarohlídů predikujících výrazné ochlazení, anebo i recesi si tedy myslíte, že na tom Amerika není tak špatně, jak se teď alespoň na pohled může zdát?

Kdyby akciové trhy nedělaly to, co dělají – a kdyby ve čtvrtek nepřišlo to naprosto katastrofální čtení filadelfského Fedu, které je ale jen regionální – tak bychom asi říkali: ono to nevypadá zase tak špatně. Jistě, možná, že nám ony regionální indikátory říkají něco hodně důležitého. Možná, že se příští měsíc dozvíme, že to, co zažíváme, je volný pád. Ale než se něco podobného potvrdí, tak budu i nadále mírně optimistický. A budu doufat, že trhy začnou brát trochu víc v potaz zdravý rozum a trochu víc od sebe věci odlišovat.

Zlatý nuget

...odlišovat například i to, že je něco jiného důvěra ve stabilitu amerických dluhopisů a něco jiného jejich skutečná, fundamenty podepřená pozice, jak jste naznačil?

Proč myslíte, že říkám, že nejsou americké dluhopisy až tak bezpečným přístavem? Tou nejjednodušší odpovědí je: deficity a úrovně amerického dluhu nejsou udržitelné. Tedy, nejsou udržitelné, pokud se země bude držet rozpočtových plánů, na kterých se nedávno Demokraté a Republikáni shodli. Podle našich odhadů jsou totiž dohodnuté škrty o dva biliony menší, než by bylo potřeba. A to teď platí dvojnásob. Obama se totiž nechal slyšet, že hodlá prodloužit daňové odpustky na mzdy, které se zavedly na počátku roku. To sice může dávat smysl ze striktně makro pohledu – může to trhu práce dodat jistý pozitivní impuls – ale rozhodně to nepřispěje k tomu, aby se poměr dluhu k HDP nadále nezvyšoval.

Podle vás je tedy možné, že se americký dluh vymkne kontrole?

Už teď je veřejný dluh na úrovni 70 procent. A to se za současných podmínek nezlepší. Naopak, v roce 2021 se zadlužení dostane na 95 a možná až na 100 procent. A stále bude růst. Což mě rozhodně nepřesvědčuje o tom, že bych měl kupovat americké dluhopisy. Víte, já se obávám, že američtí politici nezvládnou najít společnou řeč. A přitom je třeba najít rychlé řešení současné situace. Jakmile se totiž dluh dostane k nějakým 90 procentům, věci začnou být hodně problematické. Trhy vás totiž začnou hodně tvrdě trestat.

Co tedy nakupovat? Jak to vidí makroekonom?

To, co podle mě dává v tuto chvíli smysl, je investice do hezké, blyštivé, žluté verze dolaru. Té se říká zlato. Popravdě, ne vždy jsem tomu věřil. Ale v poslední době mám čím dál tím větší pochybnosti o papírových penězích, jejichž hodnotu někdo zaštiťuje svým slibem. V Británii je na librách řečeno, "slibuji, že majiteli zaplatím"; v Americe vám pak dolar radí, ať věříte Bohu. A to já nechci – já se nechci spoléhat na to, že mé bohatství ochrání Bůh. Já chci něco, o čem jsem přesvědčen, že budu moci směnit. A proto říkám: zlato!

Co musíte ráno vědět (16. října)
Co musíte ráno vědět (16. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem letos podle MMF poroste světová ekonomika a...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí…
Americké akcie v úterý povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí kvartál

Americké akcie uzavřely úterní obchodování se zisky, když je povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí čtvrtletí. V...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Huawei stále v Evropě získává kontrakty na zařízení pro sítě 5G
včera v 21:31

Huawei stále v Evropě získává kontrakty na zařízení pro sítě 5G

Čínská společnost Huawei sice čelí ze strany Spojených států obviněním ohledně možné špionáže, poptávka po jejích...
Telekomunikace Technologie Čína
Nová německá pravidla nevylučují Huawei z výstavby sítí 5G
včera v 21:07

Nová německá pravidla nevylučují Huawei z výstavby sítí 5G

Němečtí regulátoři v úterý zveřejnili návrh pravidel pro výstavbu sítí páté generace (5G), který z dodávek potřebných...
Telekomunikace Německo Čína
Firma Benettonových se bude spolupodílet na záchraně Alitalie
včera v 20:43

Firma Benettonových se bude spolupodílet na záchraně Alitalie

Firma vlastněná rodinou Benettonových se bude spoluucházet o problémovou aerolinku Alitalia. Společnost Atlantia...
Itálie Doprava
Ryanair bude v létě létat z Prahy do Soluně a na Rhodos
včera v 19:23

Ryanair bude v létě létat z Prahy do Soluně a na Rhodos

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair zavedou od dubna 2020 dvě pravidelné přímé linky mezi Prahou a Řeckem. Během...
Doprava Evropské akcie Česká republika
Google představil čtvrtou generaci svých chytrých telefonů Pixel
Google představil čtvrtou generaci svých chytrých telefonů Pixel
včera v 18:14

Google představil čtvrtou generaci svých chytrých telefonů Pixel

Americký internetový gigant Google v úterý představil čtvrtou generaci svých chytrých telefonů Pixel a některá další...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na uzavření brexitové…
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na uzavření brexitové…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na uzavření brexitové dohody

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když těžily ze slov hlavního brexitového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zalando chce mít do roku 2023 v managementu nejméně 40 % žen
včera v 17:36

Zalando chce mít do roku 2023 v managementu nejméně 40 % žen

Největší evropský prodejce módy na internetu Zalando chce mít do roku 2023 v managementu nejméně 40 procent žen....
Německo Móda a design Evropské akcie
ČR v žebříčku konkurenceschopnosti WEF spadla o tři místa na 32.…
ČR v žebříčku konkurenceschopnosti WEF spadla o tři místa na 32.…
včera v 17:20

ČR v žebříčku konkurenceschopnosti WEF spadla o tři místa na 32. příčku

Česko spadlo v mezinárodním žebříčku konkurenceschopnosti za období 2019/2020 Světového ekonomického fóra (WEF) o tři...
Česká republika Česká ekonomika
Průzkum: Třetina britských automobilových firem propouští
včera v 17:03

Průzkum: Třetina britských automobilových firem propouští

Zhruba čtyři pětiny britských firem působících v automobilovém průmyslu se obávají, že odchod Británie z Evropské...
Spojené království Auta Evropská unie
Pražská burza v úterý nepatrně stoupla, nahoru ji táhly akcie…
Pražská burza v úterý nepatrně stoupla, nahoru ji táhly akcie…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý nepatrně stoupla, nahoru ji táhly akcie Komerční banky

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX ale zpevnil pouze o 0,09 % na 1 020,39 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Experti ČNB: Zatím nás nečeká ani euro, ani konec hotovosti
Experti ČNB: Zatím nás nečeká ani euro, ani konec hotovosti
včera v 16:35

Experti ČNB: Zatím nás nečeká ani euro, ani konec hotovosti

I když v poslední době roste popularita bezhotovostních plateb a dalších inovací v bankovnictví, konec hotovosti...
ČNB Centrální banky Česká koruna
Reuters: AXA zvažuje odprodej aktivit ve střední Evropě, včetně ČR
Reuters: AXA zvažuje odprodej aktivit ve střední Evropě, včetně ČR
včera v 16:18

Reuters: AXA zvažuje odprodej aktivit ve střední Evropě, včetně ČR

Finanční skupina AXA zvažuje prodej svých aktivit ve střední Evropě - v Polsku, na Slovensku a v České republice....
Francie Evropské banky Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (15. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (15. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéf Thomase Cooka hájil před výborem parlamentu výši svého platu
včera v 15:18

Šéf Thomase Cooka hájil před výborem parlamentu výši svého platu

Peter Fankhauser, šéf zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook, hájil před parlamentním výborem výši svého...
Bankrot Management Platy a osobní ohodnocení
MMF: Světová ekonomika letos vzroste nejméně od finanční krize
MMF: Světová ekonomika letos vzroste nejméně od finanční krize
včera v 15:00

MMF: Světová ekonomika letos vzroste nejméně od finanční krize

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na tři procenta, což bude nejslabší tempo od globální finanční krize....
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Norský obchod byl v září poprvé za dva roky v deficitu
včera v 14:37

Norský obchod byl v září poprvé za dva roky v deficitu

Bilance zahraničního obchodu Norska se v září poprvé za téměř dva roky propadla do deficitu. Důvodem byl prudký...
Norsko Mezinárodní obchod