Zapomeňte na individuální výběr akcií, stádo nyní běží vždy jedním směrem
|

Zapomeňte na individuální výběr akcií, stádo nyní běží vždy jedním směrem

Vzájemný vztah, tzv. korelace, mezi jednotlivými akcemi zastoupenými v hlavním americkém akciovém indexu S&P 500 je nejvyšší od roku 1987. Čím to je způsobeno a co to znamená pro drobné investory?

ETF Volatilita HFT Korelace investic
Historická korelace akcií v indexu S&P500

Co to znamená pro drobné investory?

Výběr jednotlivých akcií, tzv. stock picking, nedává již tolik smysl, protože akcie indexu S&P 500 "mají tendenci" pohybovat se stejným směrem ve stejnou dobu.

Dalším vysvětlením pro růst korelace je fakt, že hodně velkých hráčů opouští ze strachu před dalším vývojem ve světové ekonomice akcie jako takové a dává přednost jiným typům investic jako je například zlato nebo fondy peněžního trhu.

Korelace roste v období zvýšené kolísavosti (volatility) na trzích, kdy investoři inklinují k plošným prodejům akcií, místo aby vybírali akcie, ve kterých by toho období přečkali (např. dividendové akcie). Korelace by také mohla být předzvěstí nadcházejícího medvědího trhu.

Kdo za to může? "ETF a HFT"

"Je to trh, kdo ovládá indexy (pozn. indexové investice). Samotné akcie nemají šanci. V dobrých dnech jde všechno nahoru, ve špatných naopak všechno padá dolů," říká Jeffrey Yale Rubin, hlavní analytik Birinyi Associates, a dodává: "Pro drobného investora i pro portfoliomanažera podílového fondu je velmi těžké se odlišit a vsadit na jednotlivé akcie."

Jinými slovy investoři mohou třeba vybrat společnost s dobrými hospodářskými výsledky a zajímavým produktem, ale když půjde trh dolů, půjdou její akcie dolů s trhem.

Podle investičního experta Jima Bianca je zvýšená korelace důsledkem počítačového obchodování, tzv. high frequency tradingu – HFT a zvýšené obliby a růstu vlivu indexových fondů (ETF).

Zdroj: Bloomberg