Burzovní kalendář 29. 8. - 2. 9. 2011
|

Burzovní kalendář 29. 8. - 2. 9. 2011

Investoři nebudou v týdnu sledovat jen další vývoj evropské dluhové krize nebo přísun nových makroekonomických dat, ale velkou část pozornosti na sebe strhne mohutný hurikán Irene, který v neděli dorazí na východní pobřeží Spojených států. Pražskou burzu čeká finále výsledkové sezóny a investoři budou mít také poslední šanci nakoupit akcie Telefónica C.R. s nárokem na dividendu.

Wall Street

Americké akcie sice v minulém týdnu přerušily ztrátovou šňůru a poprvé za měsíc rostly (S&P500 +4,74 %), celkově je však zatím srpnové obchodování velmi kalamitní, alespoň ve světle burzovních statistik.

Index S&P500 ztratil skoro devět procent, což dělá ze srpna nejhorší měsíc od února 2009 a celkově může být nakonec čtvrtým nejhorším srpnem v historii obchodování na newyorské burze.

Hurikán Irene může také narušit pondělní obchodování na burzách NYSE a NASDAQ, a i když obě burzy mají řadu záložních zdrojů, je možné, že se lidé, kteří na burze pracují a obchodují, kvůli možným záplavám a nefungující hromadné dopravě nedostanou v pondělí do práce. Irene by měl ovlivnit podle deníku Wall Street Journal život až 65 milionům Američanů.

Akcie: Které firmy vydělají na hurikánové sezóně podle Jamese Altuchera?

"Hurikán Irene podle mého názoru zhatil jakékoliv naděje na růst akcií. Stačí se podívat, jak stouply pozice spekulantů na pokles, a jestli se naplnění černé zvěsti o jeho síle, tak akcie čeká silný pokles," tak vidí nový týden jeden ze zkušených makléřů z New Yorku. zdroj: CNBC

Vrtochy matky přírody však těžko otřesou historickým oceněním amerických akcií, které se nyní obchodují za velmi atraktivní 12násobek odhadovaných zisků.

což oproti současné hodnotě nabízí až 20procetní zhodnocení," říká hlavní stratég David Bianco z Bank of America Merrill Lynch.

Cramer: 10 podmínek pro růst cen akcií

Nejen počasí však bude rozhodovat o vývoji hlavních akciových indexů. Investoři budou pečlivě číst zápis z posledního jednání Fedu, který bude zveřejněn ve středu a index nákupních manažerů ISM. Neméně důležitá bude také hodnota indexu spotřebitelské důvěry a hlavní makroudálostí týdne se stane páteční údaj o výši nezaměstnanosti.

Podle agentury Reuters by měla ekonomika v srpnu vytvořit 80 tis. pracovních míst, což je v porovnání s červencem o 37 tis. méně. Celková výše nezaměstnanosti by však měla zůstat neměnná na 9,1 %. Dá se také očekávat projev prezidenta Obamy, který by měl říct detaily plánu na podporu růstu pracovních míst.

datum událost
30/8 Spotřebitelská důvěra
31/8 Zápis z posledního zasedání Fedu
1/9 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
2/9 Nezaměstnanost

Býci za dveřmi. Insideři stále preferují akcie

Pražská burza

Býci na pražské burze dokázali přerušit silný letní pád indexu PX a v uplynulých pěti obchodních seancích české akcie posílily o 2,7 %.

Růst mělo na svědomí zvýšení ratingu České republiky, pozitivnější nálada na okolních trzích a hospodářské výsledky českých firem, které v zásadě naplnily očekávání investorů.

Luis Costa (Citibank): Koruna nabízí bezpečí, přístavem ale není

Tradičně velmi sledovaná uhelná společnost NWR přinesla čísla (provozní zisk, návrh dividendy) podle odhadů analytiků. Mírně zklamal na provozní úrovni znojemský Pegas Nonwovens, ale důvěru investorů si v zápětí získal zpět, když potvrdil celoroční výhled hospodaření a jeho akcie přidaly celkově za týden o 3,3 %. Mírně pod odhady byly výsledky sázkové společnosti Furtuna, ale stejně jako Pegas dokázala investory potěšit jinými zprávami jako například novou akvizicí v Polsku.

Vítězem týdne se staly akcie Komerční banky, do kterých se po velkých výprodejích způsobených neověřenými zprávami o problémech mateřské Société Générale, znovu začínají vracet investoři (+13 %). Nejvíce ztrátové naopak byly akcie mediální CME, která ztratila přes pět procent.

V novém týdnu se investoři dozvědí hospodářská čísla od developerské společnosti Orco a tabákové společnosti Philip Morris ČR.

"Očekáváme, že na nekonsolidovaném čistém zisku vykáže Philip Morris ČR 1,2 mld. Kč, což by představovalo 2,2% meziroční nárůst. Nečekáme žádnou výraznější reakci v případě naplnění projekcí," takový odhad má Milan Vaníček, hlavní analytik z J&T Banky.

Vyznavači dividend budou mít v pátek naposledy šanci nakoupit akcií Telefónica C.R. s nárokem na dividendu ve výši 40 Kč na akcii.

<
datum událost
31/8 ORCO - hospodářské výsledky
31/8 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky
2/9 Telefónica C.R. - poslední obchodní den s nárokem na hrubou dividendu

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Evropa

Evropské akcie se také dokázaly vymanit ze ztrátové série a v minulém týdnu mírně posilovaly (DJ Eurostoxx50 +1,5 %).

O vývoji západoevropských indexů budou v týdnu, podobně jako na druhé straně Atlantiku, rozhodovat například vývoj indexu spotřebitelské důvěry a důležitá bude také informace o vývoji nezaměstnanosti v celé EU.

Závěr výsledkové sezóny obstará maloobchodní řetězec Carrefour nebo mediální společnost Vivendi.

Štěpán Pírko, Jan Maňák, Lukáš Kovanda: Za další finanční krizi můžeme poděkovat politikům a centrálním bankéřům

datum událost
29/8-2/9 Výsledková sezóna (Vivendi, Carrefour)
30/8 Spotřebitelská důvěra v EU
31/8 Nezaměstnanost v EU
1/9 Hrubý domácí produkt v SRN

7 příčin nejistoty v Evropě