Týden na trzích podle burzovních grafů: Blýská se na lepší časy
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blýská se na lepší časy

Hned od začátku minulého týdne bylo jedním z hlavních témat páteční vystoupení Bena Bernankeho. Objevily se spekulace, že by mohl vydat prohlášení o další podpoře amerického hospodářství a vyhlásit třetí kolo kvantitativního uvolňování. Tyto spekulace udávaly tón celému obchodování minulého týdne a další negativní zprávy, například z trhu nemovitostí, počtu žádostí o podporu nebo revize HDP tento scénář mohly podporovat. Před pátečním vystoupením začaly nakonec převažovat realistické a pravděpodobnější úvahy.

S&P 500 denní graf

S&P500 19082011

Bernankeho projev nakonec potvrdil, co se od něho očekávalo – oživení z krize je pomalejší, než jsme očekávali, ekonomické zrychlení USA přijde v druhé polovině roku a v případě potřeby existuje celá řada opatření, která lze použít.

Nicméně index S&P 500 se ze ztráty, která byla během vystoupení téměř 2 %, dostal do zisku a v pátek uzavíral v +1,5 %. Celý týden skončil po čtyřech ztrátových týdnech v zisku 4,7 %. Čtyři dny z pěti uzavřely v zisku, přesto jsme opět zažili hodně volatilní týden.

Index potvrdil hladinu odporu v oblasti 1 120 bodů. Ve čtvrtek se cena po počátečním růstu dostala na 20denní klouzavý průměr, od kterého začala sestupovat a čtvrteční obchodování uzavřelo se ztátou 1,5 %. Negativně zapůsobila data z trhu práce a krátkodobá spekulace ohledně ratingu Německa. Situaci nepomohlo ani oznámení o investici Buffetta do Bank of America. V pátek se cena ke klouzavému průměru vrátila. Po jeho překonání následují oblasti rezistence 1 200 až 1 220 a 1 250 až 1 265.

Aktuálně je trh v neutrální fázi. Došlo k masivním prodejům, ale i k nákupům.

Index volatility VIX

VIX 19082011

Index volatility VIX se drží na vysokých hodnotách, i když v pátek sestoupil o více než 10 %. Zatím se drží nad rostoucí trendovou čárou, ale stejně jako index S&P 500 nemá jasný směr.

Závěr: Podmínky se z hlediska technické analýzy zlepšují, ale ze střednědobého pohledu stále nenastala situace k nákupům. Ekonomická data znovu nebyla dobrá a vracíme se k heslu: "Špatné zprávy jsou dobré, dobré zprávy jsou lepší a nejlepší je, když žádné nejsou." Nejbližší hladina podpory je v oblasti 1120, hladiny rezistence 1 200 až 1 220 a 1 250 až 1 265. Na východní pobřeží Spojených států dorazil hurikán Irene a New York v sobotu zažil evakuaci obyvatel. Situace by mohla ovlivnit příští týden na burzách a mohli bychom zažít několik klidnějších dní.