Americkým firmám se navzdory obavám nadále daří
|

Americkým firmám se navzdory obavám nadále daří

Již okolo dvou třetin amerických firem reportovalo své výsledky za letošní 2. čtvrtletí. Navzdory obavám z dopadů březnové katastrofy v Japonsku, nejistotě na trzích pramenící z dluhové situace nejslabších členů eurozóny a z jednání o navýšení zastropení amerického dluhu v posledních týdnech, se společnostem opět daří překonávat očekávání trhu.

Světové akcie Zisky
Růst zisku - ilustrační obrázek

Konkrétně zisky meziročně rostou o téměř pětinu (tj. o 5,6 % více, než se čekalo) a tržby dokonce o 13 % (tj. o téměř 3 % nad odhady), jde o nejrychlejší tempo za poslední rok.

Jak je to možné, že se americkým firmám tak daří? Do značné míry je to způsobené současnými výhodnými podmínkami na trhu. Na jedné straně stojí jen mírně rostoucí osobní náklady, které mají významný podíl na celkových nákladech. Důvodem je přetrvávající slabost amerického trhu práce spolu s nízkoúrokovým prostředím a vyšším využitím kapacit.

Na druhé straně to je globální působnost, která firmám pomáhá dále navyšovat výkony, přestože vyspělé trhy dosahují jen relativně pomalého ekonomického růstu.

Očekáváme, že růst světové ekonomiky bude pokračovat, z čehož budou těžit právě akcie společností, které jsou schopny naplno využít výše zmiňované příhodné podmínky. Mezi ně se řadí například strojírenské firmy jako Caterpillar a Boeing.

Grafy nelžou: Býčí trh ještě zdaleka neskončil