Proč teď věřit akciím?
|

Proč teď věřit akciím?

Silné firemní výsledky a vlna likvidity – to byly hlavní motory býčího trhu, který začal na jaře roku 2009. Rostoucí trend přerušilo jen zemětřesní v Japonsku, ale i z toho se akciové trhy dokázaly otřepat. V současnosti se mluví o další krizi, která by měla světové ekonomiky poslat ke dnu. Úlevu přinesl páteční projev šéfa Fedu Bena Bernankeho, který ujistil, že je centrální banka připravena podpořit ekonomiku. I tak se ovšem investoři obávají, že už silné silné firemní výsledky nebudou stačit k podpoře dalšího růstu akciových trhů.

HDP Technologie Světové akcie Spotřebitelé
NYSE

Od konce dubna, kdy byl index S&P 500 na letošním maximu, odepsal přes 15 procent. Investoři s rostoucí nejistotou na trzích, která pramenila z prohlubující se evropské dluhové krize, začali stahovat peníze z akcií a vložili je do bezpečnějších aktiv.

Navíc vědomí toho, že i Spojené státy se potýkají s rekordním veřejným dluhem, nedává investorům kýženou jistotu, a ti si proto dělají hlavu i s budoucími zisky ve firemní sféře.

Vývoj amerických akcií sledujte zde

Přesto analytici očekávají, že by zisk na akcii firem z S&P měl v tomto roce dosáhnout 99 dolarů na akcii. To je téměř 8 dolarů nad rekordem z roku 2007 a 16 procent nad konečným ziskem z roku 2010.

Tržby ze zahraničí

Domácí trh je pro americké firmy důležitý, ale polovina zisků zhruba 80 procent společností obchodovaných v indexu S&P 500 pochází ze zahraničí. Zvláště pak z mladých trhů.

Akcie na mladých trzích: Nakup si nás, jsme fakt levné

Spotřebitelské výdaje odpovídají zhruba 70 procentům amerického HDP. V rámci S&P 500 jsou ovšem pouze 2 sektory, které jsou závislé přímo na spotřebitelských výdajích – spotřební a luxusní zboží (staples a discretionary). Další sektory se specializují na energetiku, základní materiály, ropu nebo komodity. A právě ty vystřelily zisky firem z celého indexu.

Zvyšující se zisky a tržby ze zahraničí jsou pro mnohé firmy zcela zásadní. Společnostem navíc pomáhá daňové zvýhodnění na mladých trzích. Z průměrných 50 procent v polovině 80. let minulého století klesly daně zhruba na polovinu. Americké daně pro korporátní oblast jsou pak druhé nejnevýhodnější na světě, alespoň podle politiků.

Technologie 21. století

Dalším sektorem, který pomáhá k růstu průměrného zisku celého indexu S&P, jsou technologické společnosti. Ty v posledních letech zaznamenávají abnormální růst.

Ční mezi nimi hlavně dva giganti – Apple a Google. Apple roste tak rychle, že před několika týdny dokonce na chvíli přeskočil ExxonMobil na pozici největší společnosti světa měřeno tržní kapitalizací.

Pokud bude pokračovat hospodářský růst technologických i dalších firem z indexu S&P 500, není podle analytiků důvod akciím nevěřit. Investoři by si pouze měli dávat pozor na spotřebitelský sektor, který je velmi silně závislý na vývoji celé ekonomiky, především zaměstnanosti. Celkovou míru nezaměstnanosti v USA se trhy dozví již v pátek.

Zdroj: Kiplinger