Ralph Silva: Znám klíč k řešení evropské dluhové krize. Zavřete třetinu bank
|

Ralph Silva: Znám klíč k řešení evropské dluhové krize. Zavřete třetinu bank

Evropská dluhová krize pokračuje navzdory záchranným opatřením politiků a centrálních bankéřů. Podle Ralpha Silvy z poradenské společnosti SRN ji však může definitivně vyřešit jen uzavření třetiny finančních institucí.

Banky Euro
Ralph Silva

"Bankovní systém je zahlcen přemírou bankovní produktů. Evropa potřebuje, aby skončila třetina bank, a zbytek tak mohl prosperovat," říká Ralph Silva.

Podle Silvy vykazuje evropský bankovní sektor "křečovité chování" na všech frontách.

"Investiční bankovnictví je skoro zamrzlé, objemy obchodů nízké a poptávka firem stagnuje. Malé a střední firmy jsou pro banky rizikové a retailoví zákazníci se bojí zadlužovat."

Banky sice umějí lépe pracovat s rizikem, ale i když mají dnes větší rezervy, aby zvládly krizová období, může bankám v případě eskalace evropské úvěrové krize dojít hotovost velmi rychle, míní Silva.

V současné době je podle Ralpha Silvy v Evropě jen pár bank, které se dají považovat za bezpečné. Přežití zbytku bude záviset na schopnosti rychle navýšit kapitál, což je v době, kdy se investoři do bank moc nehrnou, problematické.

"Dostáváme se do velmi nebezpečné situace, kdy Španělsko a Itálie potřebují více peněz, evropské domácnosti nechtějí utrácet a bankovní sektor odmítá půjčovat. Pokud se všechno odehraje v následujících třech měsících, čeká evropskou ekonomiku pád do recese," varuje Silva.

Čeká evropské banky scénář z roku 2008?

Zdroj: CNBC