Jak odhadnout dno medvědího trhu?
|

Jak odhadnout dno medvědího trhu?

Většina akciových trhů je nyní v medvědí fázi, alespoň podle učebnicové poučky, která medvědí trh definuje jako alespoň 20procentní pokles od posledních maxim. Legendární britský investor Jim Slater, který jeden z velkých medvědích trhů prožil v 70. letech minulého století, ve svých pamětech popsal tipy, jak zachytit okamžik, kdy medvědí trh narazí na dno.

Medvědí trh Světové akcie
Jim Slater

Hotovost je králem

V okamžiku, kdy všichni mluví o tom, že hotovost je tím nejlepším místem pro vaše investice a většina portfoliomanažerů drží velkou část hotovosti.

Hotovost, která je tzv. sidelines, se však může vrátit na trh a odstartovat nový býčí trh.

Hodnotové akcie, kam se jen podíváš

Ceny akcií měřené poměrem tržní ceny vůči čistým ziskům (P/E) budou blízko historických minim. Průměrný dividendový výnos bude vysoký a akcie se budou prodávat v atraktivním poměru vůči účetní hodnotě.

Pád úrokových sazeb

Podle Slatera na konci medvědího trhu začnou klesat úrokové sazby. Nízké sazby by měly následně pomoci k ekonomickému oživení.

Růst peněžní zásoby

Peněžní zásoba má na konci medvědího trhu tendenci růst. Více peněz v objemu většinou pomáhá k růstu cen aktiv (investic).

Pesimističtí poradci

Všeobecný názor investičních poradců bude velmi negativní, bude panovat medvědí nálada. Všichni si navíc budou myslet, že trhy ještě více klesnou.

Štěpán Pírko, Jan Maňák, Lukáš Kovanda: Za další finanční krizi můžeme poděkovat politikům a centrálním bankéřům

Ignorování špatných zpráv

Když trh přestane padat na základě špatných zpráv, je to většinou znamení toho, že se již formuje pomyslné dno. Dlouhodobí investoři si přestávají všímat špatných zpráv a soustředí se na lepší časy.

Málo IPO

Konec medvědího trhu provází nízká aktivita v rámci primárních emisí akcií, tzv. IPO. Podnikatelé úspěšných firem si raději počkají na optimističtější náladu na trhu, aby za své akcie dostaly více peněz.

Média bez zájmu

Četnost burzovní zpráv v tisku nebo televizi výrazně klesne z důvodu malého zájmu čtenářů/diváků. Většina finančních článků je "univerzálně" medvědích a býčí články jsou ignorovány.

Nemluv mi o akciích

Nikdo nevěří, že existuje důvod v medvědím trhu vlastnit akcie, protože většina investorů utrpěla velké ztráty. Řeči o vývoji na akciovém trhu tak zajisté nebudou populární na večírcích.

Změna lídrů trhu

Jednotlivé sektory prožívají léta marasmu, než začnou znovu ožívat. To může vynést na světlo nové lídry trhu pro následující býčí trh. Růstové akcie jsou v blízkosti dna medvědího trhu neuvěřitelně levné se skoro "neměřitelně nízkým" P/E.

Další krize? Nesmysl, kupujte akcie!

Zdroj: Vanguard