Burzovní kalendář 8. 8. - 12. 8. 2011
|

Burzovní kalendář 8. 8. - 12. 8. 2011

Skončilo již dvoutýdenní krveprolití na trzích, nebo čeká investory po pátečním snížení ratingu USA další krutý týden? Řada pozorovatelů mluví o kapitulaci, extrémní přeprodanosti trhů a atraktivně nízkém P/E. Na druhou stranu je zde stále silná skupina investorů, kteří současné události přirovnává k evropské verzi pádu Lehman Brothers v roce 2008. Na dno by si ještě určitě nevsadili. O tom, jakým směrem se v novém týdnu vydají akciové trhy, bude spolurozhodovat také nová várka makroekonomických čísel nebo slovní intervence politiků a centrálních bankéřů.

Wall Street

Hlavní americký index Dow Jones v minulém týdnu utrpěl největší týdenní ztráty od března 2009 (-5,75 %) a jeho výkonnost se od začátku roku ponořila do červených hodnot (-1,15 %). Objemy obchodů byly největší od flash crash-e a také silně vylétl index volatility VIX.

Investiční web "zachránil" Wall Street od krachu

Největší kalamitu v týdnu způsobil více než čtyřprocentní čtvrteční výprodej. Negativní náladu na Wall Street, i přes dohodu o zvýšení dluhového stropu, měla na svědomí špatná domácí politická situace, mix spíše negativních makroekonomických indikátorů, evropské dluhové problémy a svým dílem přispívaly celý týden i neověřené zprávy o snížení ratingu Spojeným státům, ke kterému nakonec po páteční seanci skutečně došlo.

Nepředstavitelné se stává skutečností. S&P snížila rating Spojeným státům!

"Trh je nyní mimořádně citlivý a bleskurychle reaguje na zprávy výprodejem, nebo naopak silným růstem," tak komentoval pro CNBC situaci na trzích Peter Costa z investiční společnosti Empire Executions.

Psychologické faktory tak v novém týdnu budou mít zajisté vliv. Svoji roli mohou mít, ale také technické prvky.

"Především poslední hodina čtvrtečního obchodování měla kapitulační prvky," říká akciový stratég Peter Boockvar z makléřské firmy Miller Tabak a dodává: "Trh je přeprodán ještě víc, než byl v říjnu 2008 a při březnových minimech o rok později."

Pro pokračování špatné nálady však na druhou stranu hrají přesuny mezi jednotlivými typy investic. V minulém týdnu investoři doslova prchali z fondů peněžního trhu ve strachu, že mezibankovní trh může "zamrznout" stejně, jako tomu bylo na podzim 2008.

Hedgeové fondy se koupou v hotovosti. Vyčkávají, až se nejistota na trzích vyjasní

"Investoři by měli využít jakýkoliv pohyb vzhůru k prodejům, protože světová ekonomika směřuje k totálnímu kolapsu," tolik poznámka burzovního guru a věčného pesimisty Marka Fabera.

Otázkou je jestli budou investoři "schopni" vnímat racionálnější faktory z burzovní kalendáře, jako například páteční maloobchodní tržby a hodnota indexu důvěry Michiganské univerzity nebo závěr výsledkové sezóny, kterou obstará například technologický obr Cisco Systems nebo síť obchodních domů J.C. Penney.

Důležité budou také poznámky k současnému vývoji na trzích z úst Bena Bernankeho při příležitosti pondělního zasedání Fedu.

datum událost
9/8-12/8 Výsledková sezóna (Walt Disney, Cisco, J.C. Penney)
9/8 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
12/8 Maloobchodní tržby
12/8 Index důvěry Michiganské univerzity

Týden na trzích podle burzovních grafů: Vítejte na extrémně přeprodaném trhu

Pražská burza

České akcie stáhla ponurá nálada na světových trzích znovu do ztrát a index PX za týden odepsal skoro osm procent. V zisku se v týdnu udržel tradičně defenzivní Philip Morris (+3,7 %) a po dobrých hospodářských výsledcích Komerční banka (+5 %). Naopak propadákem týdne byly akcie CME, které za pět obchodních dní smazaly skoro dvacet procent ze své tržní hodnoty.

Jedinou světlým okamžikem se v týdnu na pražské burze stala tisková konference společnosti E4U, která oznámila svůj vstup na parket pražské burzy.

Výsledkový sezóna si kromě kompletních hospodářských čísel od technologické společnosti Kit Digital (pozn. předběžná čísla již zveřejnila) dává příští týden na pražské burze pauzu.

řekl ve svém měsíčním výhledu Martin Urban z Brokerjet.

Menší vliv může mít "sestava" makrodat, kam se zařadí pondělní, nebo o den později zveřejněná, průmyslová výroba.

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie

datum událost
8/8 Nezaměstnanost
8/8 Stavební a průmyslová výroba
9/8 Inflace - index spotřebitelských cen

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Evropa

Evropské akcie utrpěly největší týdenní ztráty od vrcholu finanční krize na podzim roku 2008 (DJ Eurostoxx -9%), když k nejvíce ztrátovým sektorů patřily banky a energetika.

Hlavní důvody výprodejů je stále pokračující prosakování dluhové nákazy do dalších zemí eurozóny a to především do Itálie a Španělska.

Jestli se evropské akcie v nadcházejícím týdnu alespoň trochu otřepou bude záležet například na poptávce po dluhopisech výše zmiňovaných zemí od autorit jako je například ECB.

Uklidnit situaci v Evropě by mohly podobné prohlášení, jako měl minulý týden Berluscony, kdy mluvil o vyrovnaném rozpočtu, nových úsporných opatřeních a tradičně o zlých spekulantech, kteří podle něj problémy zbytečně eskalují.

Okrajově může vývoj západoevropských akciových indexů ovlivnit výsledková sezóna, ve které nebudou chybět výsledky od bank, které se ocitly na seznamu nejvíce ohrožených případným pádem zemí PIIGS, jako je KBC nebo Commerzbank.

datum událost
9/12-5/8 Výsledková sezóna (KBC, RWE, Nestle, Commerzbank)
8/8 Sentix - index investorské důvěry
12/8 Průmyslová produkce v EU

Návod, jak zachránit zadluženou Evropu