Kam se poděly akcie Latinské Ameriky?
|

Kam se poděly akcie Latinské Ameriky?

Země Latinské Ameriky zažily po krizi velmi silný růst. Rychlost uzdravování tamních ekonomik vysoce překonávala rozvinuté trhy v čele se Spojenými státy. Ovšem od listopadu minulého roku jako by se vše otočilo a jihoamerické indexy začaly výrazně zaostávat za vyspělým světem.

Emerging Markets Latinská Amerika Brazílie Chile Světové akcie BRICS
Brazílie a Chile - vrátí se důvod k radosti?

Po nejhorším stádiu ekonomické krize se peníze do Jižní Ameriky jen hrnuly. Investoři hledali bezpečnější trhy než ty evropské a americké.

Mladé trhy Jižní Ameriky se v té době zotavovaly nejrychleji, pro investice byly tamní firmy ideální.

Světová nejistota zapříčiněná prohlubující se evropskou dluhovou krizí a rostoucím deficitem Spojených států však způsobila, že investoři začali peníze z Jižní Ameriky stahovat. Nejhorší byl z tohoto pohledu začátek července.

Co se stalo s Brazílií?

Nějaký čas byla Brazílie v těsném závěsu za Čínou a Indií. Peníze do tamní ekonomiky proudily hlavně díky nadcházejícím olympijským hrám a MS ve fotbale.

V posledních měsících ovšem začala brazilská ekonomika zpomalovat. Roste počet nesplácených půjček a výroba celý poslední rok skomírá. Na vině je v tomto případě silný brazilský reál. Rostoucí měna navíc způsobila to, že jsou brazilské firmy méně konkurenceschopné a deficit běžného účtu nebezpečně roste.

Investoři začali stahovat peníze i z brazilské burzy, protože se báli dopadu rostoucích cen komodit na tamní producenty. Bojí se také inflace, která je pro brazilskou ekonomiku stále větším problémem.

Brazilské a americké akcie "Celý region nabírá příliš vysokou rychlost. Pokud bych to měl říct automobilovým žargonem, země Latinské Ameriky nemají motor z BMW, mají spíš motor z Lady, který se dostal do vysokých otáček a nebezpečně se přehřívá," říká Augusto de la Torre, hlavní ekonom Světové banky pro Latinskou Ameriku.

Znepokojující signály z Chile

V nedávné zprávě Alejandra Cuadrada, analytika Société Générale, se píše i o čtvrté největší ekonomice Latinské Ameriky. Tamní inflace dosáhla maxima stanoveného chilskou centrální bankou, takže se základní úroková sazba bude držet na hodnotě 5,25 procenta zřejmě delší dobu.

Mezitím se Chile ve snaze udržet klid mezi investory snaží o další integraci s kolumbijským trhem. Poslední zprávy hovoří o tom, že se chilský a kolumbijský prezident dohodli na vzájemném propojení finančních systémů a vytvoření volného trhu mezi oběma ekonomikami. Zda to Chile vrátí na silnou růstovou trajektorii, ukáží až další měsíce.

Akcie na mladých trzích: Nakup si nás, jsme fakt levné

Zdroj: Business Insider