Burzovní kalendář 12. 9. - 16. 9. 2011
|

Burzovní kalendář 12. 9. - 16. 9. 2011

V novém týdnu si investoři na celém světě připomenou třetí výročí pádu investiční banky Lehman Brothers. Americký makrokalendář bude plnější než v uplynulém zkráceném týdnu, investoři ovšem budou především čekat na další zprávy z eurozóny, kde se znovu živě diskutuje o bankrotu Řecka a souvisejících problémech bankovního sektoru. A koncem týdne už porostou spekulace ohledně blížícího se zasedání Fedu.

Wall Street

Americké akcie po pondělním státním svátku po většinu týdne rostly, ale v pátek po nepříznivých zprávách z Evropy a neuspokojivých čtvrtečních slovech prezidenta Obamy ztratily veškeré zisky a týden uzavřely v mínusu (S&P 500 -1,68 %).

Investoři očekávali od Obamy plán podpory zaměstnanosti. Prezident sice slíbil stimulaci trhu práce formou infrastrukturních projektů a daňových úlev v hodnotě 447 miliard dolarů (které budou muset USA někde ušetřit), trhy však v pátek zareagovaly výrazným poklesem.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Červená, kam se podíváš

Špatnou náladu způsobilo především Řecko. Jeho dluhopisy jsou rekordně levné, výnosy naopak na maximech. To sráží dolů celý trh v čele s bankovním sektorem.

"Špatná nálada a strach živí samy sebe," tvrdí Peter Boockvar ze společnosti Miller Tabak. "Jasno bude do dvou týdnů - Řecko buď dostane další tranši pomoci, protože bude plnit její podmínky, nebo ne. A tak mu někdy v říjnu fakticky dojdou peníze." (zdroj: CNBC)

Trh se může totálně zhroutit během pár týdnů, varují odborníci

Vlnu výprodejů podpořila také páteční zpráva o rezignaci hlavního ekonoma ECB Jürgena Starka kvůli neshodám ohledně plánu odkupu dluhopisů ze strany banky. Index VIX, který měří volatilitu amerických akcií a je indikátorem strachu na trhu, vzrostl za jediný den o 15 %.

Ze situace naopak těžilo zlato, které se po intervenci Švýcarské národní banky v neprospěch franku stalo hlavním bezpečným přístavem. Z nejistoty eurozóny vytěžil především v pátek solidní zisk i americký dolar, který je nejsilnější za uplynulý půlrok.

5 důvodů, proč se zlato vyhoupne na 3 tisíce dolarů za unci

Naděje býků se tak upírají k Benu Bernankemu, který během týdne opakoval velice vágní vyjádření na adresu americké ekonomiky, ale na blížícím se zasedání Fedu (20.-21. září) podle analytiků možná oznámí další vlnu kvantitativního uvolňování.

Ve firemní oblasti bude zajímavé sledovat hospodářské výsledky společností Best Buy a Research in Motion, výrobce telefonů BlackBerry.

V makrokalendáři je nejvýrazněji vyznačen čtvrtek, kdy přijdou data o průmyslové výrobě a spotřebitelských cenách, a také statistika z trhu práce (týdenní žádosti). Důležité budou i středeční maloobchodní tržby a výrobní inflace za srpen.

V pátek by pak na burzách měl být patrný vliv tzv. quadruple witching. "Rej čarodějnic" provází tradičně den, kdy expirují opce a futures na akcie a akciové indexy. Dá se tedy čekat větší aktivita na trzích.

datum událost
12/9-16/9 Výsledková sezóna (Best Buy, Research in Motion)
14/9 Maloobchodní tržby (srpen)
15/9 Index spotřebitelských cen (srpen)
15/9 Průmyslová výroba (srpen)
15/9 Týdenní žádosti o podporu
16/9 Index důvěry Michiganské univerzity

Na těchto 11 akciích se shodne opatrný Warren Buffett s excentrickým Jimem Cramerem

Pražská burza

České akcie sledovaly vývoj na vyspělých evropských trzích. Po pondělním prudkém propadu během týdne rostly, aby v pátek znovu zamířily "na jih" (PX -3,91 %).

Pod tlakem byly podobně jako ve zbytku Evropy banky. Erste se ovšem dočkala zvýšeného doporučení a zařazení mezi dlouhodobé favority v sektoru ze strany Goldman Sachs. Nálada na trzích ovšem poslala oba bankovní tituly do záporu, Erste Group dokonce za týden ztratila 7,9 % a byla nejhorší akcií na pražské burze.

VIDEO: Erste a Komerční banka jsou skvělou příležitostí pro dlouhodobé investory (Michal Stupavský)

Premiér Nečas zmínil potenciální možnost snížení objemu volně přidělených povolenek CO2 pro příští rok v případě, že ekonomika neporoste tak, jak je potřeba pro udržení naplánovaného schodku státního rozpočtu.

"Byl to jeden z možných kroků. Zatím jej hodnotíme neutrálně, ovšem vnímáme, že nejistota okolo budoucího přidělování CO2 povolenek má spíše nepříznivý vliv na dotčené společnosti včetně ČEZu," uvedl v pravidelném týdenním komentáři Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. ČEZ za celý týden odepsal 2,8 %.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Philip Morris ČR (+2,6 %, 10 870 Kč). Probíhá konsolidace minulotýdeního lehkého ústupu z pozic v souladu s očekáváním po výsledcích. "Jasně se projevuje defenzivnost titulu," vysvětluje Vaníček.

Poslanecká sněmovna v úterý definitivně přijala návrh na ukončení reklamy na programech ČT1 a ČT24 od 1. 1. 2012. I přes novou povinnost komerčních televizí přispívat do Státního fondu na podporu a rozvoj kinematografie bude změna pro CETV (majitel Novy) pozitivní díky zvýšení tržního podílu. "Růst podílu odhadujeme ze současných 69 % na cca 72 % v příštím roce," odhaduje Vaníček. Titul zakončil týden na 195,3 Kč (-6,1 %.

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2011 - CME, Fortuna a KIT Digital

Evropa

Západoevropské akcie byly pod tlakem celý týden, nedokázaly napravit pondělní propad, v pátek pak po oznámené rezignaci hlavního ekonoma ECB a rozdmýchání úvah o bankrotu Řecka spadly hlouběji do mínusu. DJ EuroStoxx 50 tak za celý týden ztratil 6,62 %.

Během týdne burzy pozitivně reagovaly na rozhodnutí německého soudu o tom, že pomoc zadluženým zemím v rámci evropské spolupráce není v rozporu s ústavou.

Největší expozice bank v dluzích PIIGS: Francie, Portugalsko a Nizozemsko!

Mezi nejhorší sektory patřily banky, o jejichž životaschopnosti v případě kolapsu Řecka nic nevypověděly ani nedávné zátěžové testy.

Zasedání Evropské centrální banky podle očekávání nepřineslo žádný pohyb úrokových sazeb. Šéf banky Jean-Claude Trichet byl ovšem při tradiční tiskovce velice nervózní, což zaznamenala světová média i investoři na trzích. Euro se dále propadlo v pátek kvůli zmíněné rezignaci člena vedení ECB Jürgena Starka.

Aktuální vývoj měnového páru EURUSD sledujte zde

V novém týdnu budou trhy nejvíce sledovat situaci v Řecku, konkrétně to, zda plní podmínky další pomoci. Bez toho nedostane další "dávku" pomoci a jeho bankrot se bude odpočítávat v týdnech, maximálně v měsících. Menší impulz mohou znamenat i výsledky jednání G-7.

Makrokalendář nabídne sérii čísel ze Spojeného království, které se potýká s hospodářským zpomalením a vysokou nezaměstnaností. V eurozóně pak bude nejzajímavější spotřebitelská inflace a průmyslová výroba.

datum událost
13/9 Británie - index spotřebitelských cen (srpen)
14/9 Británie - nezaměstnanost a žádosti o podporu
14/9 Eurozóna - průmyslová výroba (červenec)
15/9 Eurozóna - index spotřebitelských cen (srpen)
16/9 Eurozóna - obchodní bilance

Anketa: Do čeho teď investovat? Evropští experti radí defenzivu opřenou o dividendové tituly