Akcie přestávají být levné, zisky firem dosáhly stropu
|

Akcie přestávají být levné, zisky firem dosáhly stropu

Býci v posledních týdnech neúnavně mluví o tom, jak fundamentálně zdravé a levné jsou akcie především velkých nadnárodních firem. Něco na tom bude, když se podíváme na graf růstu zisků v posledních dvou letech. Za růstem stojí především prudké zvýšení ziskových marží a masivní propouštění během finanční krize (2007-2009), a také nízký nábor pracovní síly během ekonomického oživení.

Ocenění Světové akcie Marže

Zisky firem tak vzrostly především díky sníženým nákladům. Nejednalo se proto o "čistokrevný" růst.

Přiložený graf ukazuje, jak se historicky vyvíjejí ziskové marže firem z indexu S&P 500. Je velmi zřejmé, že jsou současné ziskové marže na historických maximech. Předpokládat další růst proto není zrovna moc rozumné.

S&P 500: Ziskové marže

Bez růstu marží mají firmy jedinou možnost zvýšit zisky, a to růstem tržeb, což bude ¨velice složité. Vyspělé ekonomiky (USA a EU) totiž vykazují menší než odhadovaný růst a hrozí, že spadnou příští rok do recese.

Vše se nakonec odrazí v tom, že investiční stratégové z Wall Street začnou ještě na podzim snižovat očekávání růstu zisků společností v indexu S&P 500 pro příští rok, což bude mít negativní vliv na "levné" P/E (poměr tržní ceny vůči čistému zisku na akcii), o kterém nyní býci tak rádi mluví.

5 investičních strategií pro obchodování na kolísavých trzích

Zdroj: Ned Davis Research