Ceny plynu v USA klesají: Zpomalí výrazně americká ekonomika?
|

Ceny plynu v USA klesají: Zpomalí výrazně americká ekonomika?

Cena zemního plynu na komoditních burzách ve Spojených státech dál klesá. Aktuálně se pohybuje na úrovni psychologické hranice 4 dolarů. Investoři se obávají výrazného zpomalení hospodářského růstu v USA, který by se negativně odrazil v poptávce. Jaká je fundamentální situace na trhu? Odpověď poskytne pohled na poslední zprávu EIA (Energy Information Administration).

Komodity Zemní plyn

Spotřeba

Odhad spotřeby plynu na výrobu elektrické energie byl snížen z červencových 29,7 Bcf/d na 29,2 Bcf/d. EIA očekává, že celková spotřeba zemního plynu vzroste v roce 2011 o 1,8 % na 67,3 miliardy stop kubických denně (Bcf/d).

Největší zásluhu na růstu bude mít oblast průmyslu a výroby elektrické energie. V roce 2011 by mělo být dosaženo spotřeby 18,5 Bcf/d (+2,1 %) a 20,7 Bcf/d (+2,4 %). V roce 2012 by se měla celková spotřeba plynu zvýšit o 0,6 % na 67,7 Bcf/d.

Produkce a importy

V roce 2011 by se celková produkce měla pohybovat na úrovni 65,8 Bcf/d, což představuje nárůst oproti předchozímu roku o 6,4 %. Hlavní podíl na růstu mají projekty na pevnině, které kompenzují pokles produkce v Mexickém zálivu (-13,9 %). V roce 2012 by se celková produkce měla zvýšit o 1,7 % na 66,9 Bcf/d.

Statistiky společnosti Baker Hughes odhalily, že množství aktivních vrtů vzrostlo na konci srpna na 898. K 20. květnu bylo aktivních jen 866 vrtů. EIA varuje, že pokud bude vrtů přibývat, mohl by se zvýšit i odhad produkce pro rok 2012.

Rostoucí produkce v USA snížila závislost na importech a podpořila exporty. EIA očekává v roce 2011 pokles importů o 4,1 % na 8,7 Bcf/d. V roce 2012 bychom se měli dočkat poklesu o 3,8 % na 8,4 Bcf/d. Dovozy LNG pravděpodobně poklesnou z 1,2 Bcf/d v roce 2010 na 1,0 Bcf/d v letošním roce.

Produkce, nabídka, spotřeba plynu v USA

Zásoby

K 2. září se zásoby plynu ve Spojených státech pohybovaly na úrovni 3,025 bilionu. Ve stejném období minulého roku byly na úrovni 3,164 bilionu.

Cena

EIA očekává průměrnou spotovou cenu plynu v roce 2011 na úrovni 4,20 dolaru za MMBtu. V roce následujícím by se měla pohybovat na úrovni 4,3 dolaru za MMBtu. Příčinou růstu má být nižší tempo růstu produkce v USA.

Aktuální cenu zemního plynu sledujte zde

Situace na trhu s plynem není z fundamentálního pohledu růžová. Komodita se několik měsíců pohybovala v obchodním pásmu. V posledních týdnech však byla proražena jeho dolní hranice a komodita pokračuje v poklesu. Aktuálně se nachází na psychologickém supportu na úrovni kolem 4 dolarů.

Poslední makroekonomické statistiky naznačují, že začíná hospodářský růst v USA opět zpomalovat a riziko recese se zvyšuje. To by byla pro komoditu další nepříznivá rána. Výhled pro nejbližší týdny není příliš příznivý. Vstup do střednědobých a dlouhodobých pozic příliš nedoporučujeme. Plyn je vhodný pro krátkodobé obchody.

Cena plynu upravená o efekt rolování