Německo chce žen-min-pi (jüan) v koši rezervních měn
|

Německo chce žen-min-pi (jüan) v koši rezervních měn

Čína už dlouho tlačí na to, aby Mezinárodní měnový fond zajistil větší zastoupení měn rozvíjejících se ekonomik v koši rezervních měn. Jak píší Financial Times, tento krok by nyní podpořil i německý náměstek ministra financí Jörg Asmussen.

Čínský jüan
Dolar a jüan - ilustrační foto

Na setkání politických špiček a centrálních bankéřů ze zemí G20 představil Asmussen jasnější pravidla pro tvorbu měnového koše. Rozvíjející se trhy by měly více internacionalizovat své měny.

Dosud se totiž měnový koš MMF opíral pouze o měny vyspělých ekonomik, tedy o americký dolar, euro, japonský jen a britskou libru.

Asmussen dále řekl, že by internacionalizace mohla probíhat postupně podle vývoje kurzu jüanu. Osud plánu ovšem nebude záviset jen na ochotě Číny liberalizovat svou měnu, ale i na zájmu účastníků trhu obchodovat s ní. Dodal, že Čína právě splnila exportní cíl koše.

S uvažovaným posunem však nesouhlasí Spojené státy a Evropská centrální banka. Měny spadající do rezervního koše MMF musejí být podle nich celosvětově obchodované a volně směnitelné.

Čína je přitom dlouhodobě kritizována, že svou měnu uměle podhodnocuje vůči americkému dolaru.

Pokud od nás chcete peníze, zameťte si před vlastním prahem, vzkazuje Evropě čínský premiér

Rozšíření měnové báze rezervního koše je na programu summitu lídrů G20 v Cannes v listopadu letošního roku.

Zdroj: Business Insider